Výroční galapremiéra Nederlands Dans Theater

Proslulý baletní soubor Nederlands Dans Theater, se kterým je nerozlučně spojeno jméno bezesporu nejvýznamnějšího českého žijícího choreografa Jiřího Kyliána, a jenž v této sezóně slaví své padesátiny, má za sebou slavnostní premiéru svého jubilejního programu.

Ta symbolicky odstartovala už dvanáctý ročník prestižního holandského tanečního festivalu Holland Dance Festival, na který se sjely přední taneční soubory doslova z celého světa. Jen namátkou uveďme Cullberg Ballet či The Forsythe Company. Program festivalu zahrnuje v době od 28.října do 15.listopadu přes šest desítek představení a stovky doprovodných akcí.

Holandské hlavní město Haag se tak stalo doslova mekkou moderního tance a v těchto dnech prakticky ničím jiným nežije.


Zpátky ale k Nederlands Dans Theater, který je bezesporu hlavní „hvězdou“ festivalu.

 

Tanečníci Nederlands Dans Theater mají za sebou už prvních pět představení jubilejního programu. Premiéra, ve které se představily obě skupiny – tedy juniorská NDT 2 i hlavní NDT 1, se uskutečnila 28.října. Tentokrát byla pro uzavřenou společnost a hlavním hostem tohoto večera se stala nizozemská královna Beatrix s rodinou.

Mezi hosty slavnostní premiéry jubilejního programu byl mezi jinými pochopitelně také nizozemský ministr kultury Bart Hofstede. V centru pozornosti byl ale samozřejmě také Jiří Kylián.


Pod jubilejním programem, sestaveným ze světových premiér tří choreografií, jsou podepsáni Jiří Kylián (Mémoires d’Oubliettes), tandem Paul Lightfoot & Sol León (Studio 2) a Johan Inger (dissolve in this).
Druhé, třetí a čtvrté představení jubilejního programu bylo určeno pro veřejnost, při pátém však zaujala místa v hledišti velmi speciální skladba hostů. Byla totiž sezvána celá řada umělců, která byla složena ze členů a hlavně bývalých členů divadla od roku 1959. Sešlo se zde tak mnoho známých a kamarádů z umělecké branže, kteří přijeli z dalekých zemí celého světa a dlouhá léta se neviděli. Po představení byla uspořádána velká párty, která byla velmi přijemným zakončením tohoto ojedinělého večera. Atmosféra, která zde vládla, byla doslova nezapomenutelná.

Celý jubilejní program se bude vracet na repertoár souboru v druhé polovině sezony, a to na mezinárodním turné po celé Evropě. V současné době NDT 1 a NDT 2 tančí odděleně ve dvou různých programech na holandském turné a v příštích dnech se pustí již do přípravy dalších nových produkcí.

Mémoires d’Oubliettes
choreografie Jiří Kylián
(světová premiéra)

Studio 2
choreografie Paul Lightfoot & Sol León
(světová premiéra)

dissolve in this choreografie Johan Inger
(světová premiéra)

Nederlands Dans Theater 1 a 2
premiéra 28.10.2009 Haag
(Holland Dance Festival)

www.ndt.nl

Autor je členem hlavního souboru Nederlands Dans Theater.
Rozhovor s tanečníkem Jiřím Pokorným jsme přinesli před časem, najdete jej zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments