Vídeňská filharmonie symbolicky zrušila ocenění udělená nacistům

Vídeňská filharmonie zrušila platnost ocenění, která udělila nacistickým pohlavárům. Podle agentury Reuters tak slavné hudební těleso reagovalo na kritiku nedostatečného vypořádání s vlastní minulostí. O tomto kroku přitom filharmonie rozhodla už v říjnu, aniž o tom informovala veřejnost; zpráva o tom se objevila až teď. Vídeňská filharmonie letos poprvé zveřejnila podrobnosti o svém působení v období nacismu. Postupně se tak podvoluje tlaku, aby se vyrovnala s temnými stránkami své minulosti. Také novoroční koncert, který každoročně zhlédnou miliony diváků na celém světě, byl původně zaveden jako součást nacistické propagandy.

Členové orchestru například jednomyslně odhlasovali zrušení platnosti ocenění uděleného říšskému místodržiteli ve Vídni z let 1940 až 1945 Balduru von Schirachovi, za jehož vedení bylo do polských táborů z Vídně deportováno 185.000 Židů. To bylo tehdy pojímáno jako “příspěvek evropské kultuře”.

Další čestné prsteny a medaile filharmonie udělila rakouskému říšskému místodržiteli Arthuru Seyssovi-Inquartovi, hejtmanovi Salcburku a Korutan Friedrichu Rainerovi, jednomu z vůdců jednotek SS Albertu Reitterovi, vídeňskému starostovi Hannsi Blaschkemu a šéfovi říšských drah Rudolfu Töpferovi.

Zhruba polovina členů Vídeňské filharmonie byla za Adolfa Hitlera členy NSDAP a 13 hudebníků židovského původu bylo z orchestru vyloučeno. Pět z nich zemřelo v koncentračních táborech.

Napsat komentář