Vídeňský orchestr odvysílá Beethovenovu 9. symfonii v Mahlerově kontroverzní orchestraci

Synchron Stage Orchestra a sólisté Vídeňské státní opery na oslavu 250. výročí Beethovenova narození natočí a 18., 19., a 20. prosince online odvysílají jeho 9. symfonii v méně známé orchestraci Gustava Mahlera. Nahrávka vznikne za přísných protikoronavirových opatření pod taktovkou dirigenta filmové hudby Johannese Vogela.

Johannes Vogel (zdroj johannesvogel.at)

Na projektu se bude podílet celkem 123 hudebníků. Záznam bude pořízen ve vídeňském nahrávacím studiu Synchron Stage, které převážně slouží k nahrávaní filmové hudby. Podle pořadatelů tento prostor umožní zvuk i obraz zaznamenat ve vysoké kvalitě, která má posluchače vtáhnout přímo do koncertní síně, a to zároveň při dodržení přísných hygienických opatření. Koncert bude možné sledovat prostřednictvím služby On Air 18., 19., a 20. prosince, vždy ve 20:00.

„Všichni teď prožíváme velkou nejistotu – situace je velmi nestálá a bojíme se, co nás čeká. V takových časech je důležitá vyslat do světa naději a radost a připomenout lidem, že všichni máme šanci pozitivně ovlivnit naši budoucnost. To je přesně poselství Mahlerovy orchestrace Beethovenovy 9. symfonie, která měla přinést lidem naději na počátku 20. století,“ řekl k plánovanému koncertu dirigent Johannes Vogel. „O více než sto let později jsem využil příležitosti symfonii zahrát během současné náročné situace a šířit tak naději, radost a odvahu.“

Gustav Mahler svou orchestraci Beethovenovy symfonie vytvořil v roce 1900 s cílem upravit ji pro tehdejší orchestry a moderní nástroje. Jeho změny ale mezi posluchači vyvolaly silnou vlnu nevole a po premiéře se na skladatele sesypaly rozhořčené recenze. Mahler na svou obhajubu napsal dvoustránkovou esej, kde se snažil své úpravy ospravedlnit, vídeňské publikum jeho vysvětlení ale nepřijalo. Od té doby si však tato orchestrace našla své příznivce její nahrávky vznikly například pod taktovkou Vasilije Petrenka, Neeme Järviho nebo Leonarda Slatkina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments