(VIDEO) Pražské jaro dnes nabídne živé vysílání České filharmonie

V rámci alternativního programu festivalu Pražské jaro se dnes koná on-line koncert České filharmonie s hlavním hostujícím dirigentem Tomášem Netopilem. Vokálních partů se zhostí Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová, Jan Martiník a Adam Plachetka. Večerem provede Ondřej Havelka.
Tomáš Netopil (foto Marco Borggreve)

Pro koncert připravil Tomáš Netopil mozartovský program, který přinese průřez dvěma nejpopulárnějšími operami salcburského rodáka na italská libreta Lorenza da Ponte. Komická opera Figarova svatba se po premiéře ve vídeňském Burgtheateru dočkala jen osmi provedení, zatímco v Praze ji provázel mimořádný ohlas. Povzbuzen úspěchem se W. A. Mozart pustil do práce na opeře Don Giovanni, ve které se mísí dramatické i komické prvky. Její premiéra se konala v říjnu roku 1787 ve Stavovském divadle. Večer doplní pomalá věta z Mozartova Koncertu pro flétnu a harfu v podání první flétnistky orchestru Andrey Rysové a harfistky Jany Bouškové a závěrečná věta Mozartovy poslední symfonie Jupiter.

Koncert bude mít benefiční charakter. Veřejnou sbírku SOS Česko vypsala nezisková organizace Člověk v tísni ve snaze řešit dopady opatření zavedených proti šíření koronaviru. Můžete jej sledovat zde:

Sérii živě přenášených koncertů festivalu Pražské jaro zahájil 15. května 2020 koncert s názvem Salon ZUŠ v provedení žáků základních uměleckých škol. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos festival koná on-line. Základem alternativního programu je 11 živě přenášených koncertů z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Všechny lze bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu. Netradiční podobu Pražského jara předznamenal 11. května sestřih významných zahajovacích koncertů s Mou vlastí Bedřicha Smetany, který uvedla Česká televize.

Vybrané koncerty letošního Pražského jara vysílají Česká televize a Český rozhlas. Do celého světa jsou vystoupení zprostředkována sítí Českých center a velvyslanectví ČR. Na závěr festivalu 4. června zahraje Česká filharmonie vedená Jakubem Hrůšou z Rudolfina díla Ludwiga van Beethovena v úpravě pro smyčcový orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat