Violoncellista Tomáš Strašil vydává 2CD se skladbami českých skladatelů

Vydavatelství Radioservis představuje 2CD Tomáše Strašila pod názvem Czech music for Cello se skladbami českých skladatelů (Antonína Dvořáka, Klementa Slavického, Františka Smetany, Luboše Sluky, Michala Macourka, Jana Málka) pro violoncello.

Tomáš Strašil (zdroj Radioservis)
Tomáš Strašil (zdroj Radioservis)

„Hudba Antonína Dvořáka je pro českého violoncellistu rodinným stříbrem, které nesmí opomenout. S Michalem Macourkem jsme ještě za studentských let nastudovali a mnohokrát hráli Rondo, Klid i Polonézu. Dvě skladby Klementa Slavického pro mne objevila Barbora Sejáková, skvělá klavíristka, která je nadšenou interpretkou a propagátorkou Slavického hudby. Baladou autor navazuje na svého učitele Josefa Suka, virtuosní Burleska je brilantní ukázkou skladatelovy vytříbené kompoziční práce,“ říká violoncellista Tomáš Strašil.

„František Smetana byl jedním z mých skvělých učitelů. Noty na Meditaci mi na jedné lekci věnoval a já mu slíbil, že ji jednou natočím. Roky plynuly a já jsem stále práci na této skladbě odkládal. Až během pandemie covid-19 přišel její čas a já jsem mohl daný slib splnit. Temperamenty Jana Málka měl původně s Ludmilou Čermákovou natočit můj vynikající učitel a vzor, Evžen Rattay, osud tomu bohužel nebyl nakloněn. Ludmila Čermáková mne doprovázela po celou dobu mých studií na AMU a také vždy na mistrovských kursech u Evžena Rattaye. Proto jsme se nahrávání Temperamentů ujali spolu,“ pokračuje Strašil.

„Muziku Luboše Sluky jsem si zamiloval už jako student konzervatoře. Rád hrávám jeho violoncellovou sonátu, kterou jsme ale bohužel s Barborou Sejákovou pro Český rozhlas nenatočili. Naštěstí dramaturgie ČRo projevila zájem alespoň o jiná Slukova díla. Michal Macourek se na tomto CD podílí nejen jako výborný klavírista a skvělý komponista, ale také jako vynikající hudební režisér. Tato jeho trojrole symbolizuje naše společné setkávání nad krásnou hudbou. Skladba Siaram je variacemi na staré téma La Folia a sám název upomíná na jméno Marina Maraise, jehož skladbu La Folia jsme spolu mnohokrát hráli,“ doplňuje violoncellista.

Tomáš Strašil: Czech Music For Cello (zdroj Radioservis)
Tomáš Strašil: Czech Music For Cello (zdroj Radioservis)

Tomáš Strašil – Czech music for Cello

Obsah CD1:

 1. ANTONÍN DVOŘÁK – Rondo for Cello and Piano in G minor, Op. 94 B 171
 2. ANTONÍN DVOŘÁK – Silent Woods for Cello and Piano, Op. 68 B 173
 3. ANTONÍN DVOŘÁK – Polonaise for Cello and Piano in A major, B 94
  KLEMENT SLAVICKÝ – Two Compositions for Cello and Piano
 4. Ballada
 5. Burleska
 6. FRANTIŠEK SMETANA – Meditation on the Hymn „St Wenceslas“ for Cello

Celkový čas CD1 44:18

Obsah CD2:

 1. LUBOŠ SLUKA – Solitude
  LUBOŠ SLUKA – Two Nocturne for Cello and Piano
 2. Nocturne. Moderato, No. 1
 3. Nocturne. Moderato, No. 2
 4. MICHAL MACOUREK – Siaram
  JAN MÁLEK – Temperamenty
 5. Tema – Var.1 Il malinconico
 6. Var. 2 Il collerico
 7. Var. 3 La coppia fl emmatica
 8. Var. 4. Il sanguigno – Tema – e Coda

Celkový čas CD2 55:06

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments