Vítězem dětské klavírní soutěže Amadeus se stal Brňan Alexandr Klement

Vítězem letošní mezinárodní soutěže Amadeus, které se účastní klavíristé do 11 let, se stal Alexandr Klement ze Základní umělecké školy (ZUŠ) Smetanova v Brně. Jednou z odměn je nabídka vystoupit společně na koncertě s Filharmonií Brno, řekl ČTK za brněnské organizátory Vladimír Halíček. Soutěž vyvrcholila dnešním koncertem laureátů v Besedním domě, kde každý zahrál některé z děl skladatele Wolfganga Amadea Mozarta či jeho současníků.
Amadeus 2019 (zdroj facebook soutěže)

Alexandr Klement se stal automaticky i nejlepším českým a také brněnským účastníkem. V letošním 26. ročníku se obzvláště dařilo domácím klavíristům, protože cenu brněnské primátorky Za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby získala Viktorie Kozánková z brněnské ZUŠ F. Jílka. Výkon s nejvyšším bodovým ohodnocením v 1.-3. kategorii předvedla Amálie Vlčková ze ZUŠ Orchidea clasic také v Brně. Zvláštní cenu pro nejmladší účastnici roku získala Tamara Dietskovová z Ukrajiny.

Letošního ročníku se se zúčastnilo v pátek a v sobotu 29 klavíristů a klavíristek z osmi zemí.

Bylo to méně, než bylo v předchozích ročnících obvyklé, kvalita však rozhodně neutrpěla. Svědčí o tom, že děti mezi pěti a 11 lety předvedly takové výkony, že porota rozdala sedm prvních, šest druhých a osm třetích míst a k tomu dvě čestná uznání,” uvedl Halíček.

Děti hrou oslavují slavného skladatele klasicistní hudby, který v Brně hrál na koncertu v roce 1769. Povinností účastníků je interpretovat zpaměti skladby Mozarta a jeho současníků. Mnozí z vítězů a účastníků předchozích ročníků studují či studovali na konzervatořích a zahájili profesionální kariéru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat