Vláda schválila kritizovanou novelu autorského zákona

Vláda v demisi dnes schválila novelu autorského zákona, která prodlužuje dobu ochrany práv ke zvukovým nahrávkám a řeší i osiřelá díla. Schválený návrh, který předložilo ministerstvo kultury, se přizpůsobuje jen dvěma evropským směrnicím; původní verze byla daleko obsáhlejší. S ministerstvem na ní čtyři roky spolupracovalo na osmdesát odborníků, kterým se současná podoba zákona nelíbí.

Návrh novely šel na vládu už v dubnu, prošel první čtením ve Sněmovně a dostal se na jednání kulturního výboru. Kvůli tomu, že se však v létě Sněmovna rozpustila, vrátil se na jednání už úřednické vlády. Přitom už 30. října vypršel termín, který České republice dala Evropská unie, aby začaly směrnice platit. Odborníci postup Ministerstva kultury kritizovali. Neseškrtaný návrh obsahoval například novinky v problematice kopírování, díky nimž by se autorská díla licencovala jednodušeji. Na další rozšíření si zákon počká do příštího roku, kdy se podle všeho bude v rámci Evropské unie přijímat směrnice o kolektivní správě práv.

První z přenesených evropských směrnic prodlužuje dobu ochrany práv hudebníků k jejich nahrávkám, v nichž účinkují, a to z padesáti na sedmdesát let. Stejně tak prodlužuje práva nahrávacím společnostem. Směrnice má podle dokumentu řešit situaci četných výkonných umělců, zvláště studiových hudebníků, kteří ve svém pozdním věku přicházejí po uplynutí ochrany o významné příjmy z populárních nahrávek, na jejichž vzniku se v mládí podíleli.

Změnit se také má počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Doba ochrany v těchto případech neskončí dříve než 70 let po smrti toho z autorů u takto spojených děl, který zemře později. Pokud ale bude existovat ochrana práva přeživšího autora, začne znova platit doba ochrany toho, který byl již mezitím volným, nechráněným autorem.

Například skladatel Jaroslav Ježek tak bude v případě uvedení skladeb vytvořených ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem znovu chráněn. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.

Druhá směrnice Evropské unie se například týkala takzvaných osiřelých děl a osiřelých zvukových záznamů, takových, u nichž autor či jiný nositel práv je neznámý nebo není dohledatelný.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]