Změnu v repertoáru Nové scény poznají diváci od září 2014

Až od září příštího roku poznají návštěvníci Nové scény Národního divadla, že toto jeviště přejde od 1. ledna pod správu činohry. Podle jejího šéfa Michala Dočekala se změní ze současné stagiony v divadlo – čtvrtou scénu Národního divadla.

Respektujeme rozjetou sezonu, domluvené projekty i hostování,” komentoval dnes Dočekal skutečnost, že ředitel Národního divadla Jan Burian zrušil s platností od 1. ledna pracovní místo ředitele Nové scény, které dosud zastával Štěpán Kubišta. Pro další sezonu už Dočekal chystá nový koncept fungování. Podle něj to však neznamená, že bude Nová scéna uzavřena hostování českých či zahraničních divadel.Spolupracovat budeme nadále s Pražským divadelním festivalem německého jazyka, v žádném případě nebude narušena práce Laterny magiky,” vysvětlil Dočekal. Ta nyní připravuje premiéru inscenace Human Locomotion pod vedením režijního tandemu SKUTR.

Činohra do června 2014 připravuje pro Novou scénu původní hru Davida Jařaba Kvartýr, dále uvede hru Romana Sikory Snídaně s Leviathanem v režii Jiřího Honzírka. Na podzim nabídne inscenaci Po sametu v režii Jiřího Adámka. V linii takzvaného dokumentárního dramatu budou inscenace Projekt ČEZ vznikající ve spolupráci s dokumentaristou Martinem Marečkem a Téma exekutoři ve spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění.

Z připravovaných dramatických novinek se v příští sezoně na Nové scéně objeví inscenace hry Mika Bartletta Zemětřesení v Londýně a Strasti života Hanocha Levina, původně plánované pro Divadlo Kolowrat. To Národní divadlo koncem sezony opustí, protože rodina Kolowrat-Krakowských se rozhodla pro jiné využití těchto prostor. Na Nové scéně se mají od září 2014 objevit úspěšné inscenace z jeho repertoáru: Ohlušující pach bílé, Z prachu hvězd, Blackbird a Březinova opera Toufar.

Ze zahraničních spoluprací plánujeme pohostinskou režii maďarského divadelníka Kornéla Mundruczóa a ruského divadelního a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova. Součástí repertoáru budou i projekty baletního a operního souboru Národního divadla,” uvedl Dočekal. Upozornil na nutnost rekonstrukce Nové scény; důležitou je podle něj úprava hlediště a jeviště, aby vyhovovalo současným inscenačním požadavkům.

Proměna Nové scény proběhne postupně a za provozu. „Neplánujeme hromadné propouštění zaměstnanců Nové scény,” ubezpečil ředitel Národního divadla Jan Burian. Dosavadní ředitel Nové scény Štěpán Kubišta se rozhodl v práci pro Národní divadlo nepokračovat. „Mrzí mne, že se informace o chystaných změnách staly předmětem diskusí dříve, než o nich bylo rozhodnuto,” dodal Burian.

Napsat komentář