Vlastenecké písně na festivalu BBC Proms vyvolaly v Británii spory

Ve světle debaty o britské koloniální minulosti se v zemi rozhořel spor o podobu závěrečného koncertu letošního festivalu BBC Proms. Rozhlasová a televizní společnost BBC oznámila, že dvě vlastenecké písně oslavující britské impérium letos zazní jen v instrumentální verzi, s pěveckým doprovodem si je lidé budou moci poslechnout zase až za rok.
BBC PROMS (zdroj standard.co.uk)

Spor se rozhořel kolem skladeb Rule, Britannia! (Vládni, Británie) a Land of Hope and Glory (Země naděje a slávy) poté, co list The Sunday Times napsal, že BBC uvažuje o jejich vyřazení z repertoáru závěrečného večera koncertní série kvůli tomu, že jsou spojovány s kolonialismem a otrokářstvím. Deník bez uvedení zdrojů napsal, že Finka Dalia Stasevská, která bude letošní závěrečný koncert naplánovaný na 12. září dirigovat, se snaží tuto hudební událost oslavující vše britské modernizovat a omezit množství “vlasteneckých prvků”.

Podle agentury AP společnost BBC v pondělí uvedla, že změny v programu udělala ona sama. “The Proms přijdou s novou verzí závěrečného koncertu v tomto mimořádném roce s respektem k jeho tradici a zároveň se přizpůsobí současným velmi odlišným podmínkám,” uvedla BBC.

AP připomíná, že píseň Rule, Britannia! poprvé zazněla v roce 1740, kdy Británie budovala říši sahající od Indie přes Jižní Afriku až po Jamajku. Zpívá se v ní “Vládni Británie … Britové nikdy, nikdy, nikdy nebudu otroky”. Tuto píseň vždy obecenstvo na koncertu nadšeně zpívá a mává při tom britskými vlajkami.

Kehinde Andrews, profesor černošských studií na Birminghamské univerzitě připomněl, že píseň odráží rasistickou propagandu z dob, kdy Británie byla světovým lídrem v obchodu s otroky. “Pokud vyškrtnutí rasistické propagandy z televize placené z kapes daňových poplatníků vzbuzuje kontroverze, pak není naděje, že se dočkáme vážně myšleného úsilí potřebného k potírání rasismu,” řekl k současnému sporu.

Zapojil se do něho i britský premiér Boris Johnson, který požaduje konec “sebediskriminace”. “Je načase, abychom se přestali za sebe stydět kvůli našim dějinám,” řekl podle agentury DPA při dnešní návštěvě Devonu. Je podle něho nutné se zabývat podstatou problémů, a ne symboly. “Sebevědomé národy hledící do budoucnosti nevymazávají svoje dějiny, navazují na ně,” řekl ministr kultury Oliver Dowden.

Násilná smrt černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou ve Spojených státech letos na jaře vyvolala i v Británii protesty proti rasismu i debaty o dějinách této bývalé koloniální velmoci. V Bristolu demonstranti strhli sochu Edwarda Colstona, který byl v tomto městě dlouho uctíván jako dobrodinec, protože podporoval chudobince a školy. Do Ameriky ovšem prodal na 80.000 mužů, žen a dětí z Afriky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments