Vlna zákazů pokračuje: Divadla budou uzavřena v Británii, Rakousku a Řecku

Stále více evropských států v reakci na druhou vlnu koronaviru přistupuje k omezení volnočasových aktivit, včetně uzavření divadel a zákazu živých koncertů. Taková opatření včera přijaly také vlády Spojeného Království, Rakouska a Řecka.

Britský premiér Boris Johnson oznamuje druhý lockdown (zdroj Youtube)

Britský premiér Boris Johnson na tiskové konferenci v neděli 31. října oznámil, že zemi od čtvrtka čeká podruhé celostátní karanténa. „Virus se šíří rychleji, než jsme považovali za možné,“ přiznal Johnson. „Pokud teď nezasáhneme, za pár týdnů by mohly umírat tisíce lidí denně.“  V rámci nových opatření budou uzavřeny gastronomické podniky, většina obchodů, divadla, kina a koncertní síně. Lidé budou moci opustit domovy jen kvůli nezbytně nutným nákupům, práci a vzdělání a zakázáno bude setkávat se ve volném čase s lidmi z jiných domácností.

Premiér zavedení přísnějších opatření přes naléhání opozice dlouho odmítal – odkazoval se především na tvrdý ekonomický dopad první karantény letos na jaře – ale současný vývoj pandemie ho donutil změnit názor. Podle Johnsona by se bez zavedení restrikcí během pár týdnů zcela vyčerpala kapacita nemocnic. „Lékaři a sestry by se museli rozhodovat koho ošetřit, kdo dostane kyslík a kdo ne – kdo bude dál žít a kdo zemře,“ dodal.

V Rakousku a Řecku budou opatření celkově méně razantní, i tak ale znamenají konec operní, divadelní a koncertní činnosti alespoň do konce listopadu. Oba státy zaznamenaly v sobotu 30. října rekordní počet nových případů Covidu-19, v Rakousku to bylo 5627, v Řecku pak 1676.

Spojené Království, Rakousko a Řecko se tak přidávají k rostoucímu počtu evropských zemí, pro které bude listopad 2020 obdobím kulturního půstu. Plošné zákazy už dříve začaly platit například v Česku, Itálii, Německu a Francii. Ve Švýcarsku zůstávají sice kulturní události povolené, nově ale s limitem 50 diváků a 15 účinkujících, což znemožňuje neztrátový provoz většiny plánovaných divadelních inscenací a koncertů.

2 1 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments