Wiener Staatsoper 2010-2011: Co se bude hrát a s kým

  1. 1
  2. 2

S napětím očekávané zveřejnění defitivního programu a také obsazení pro novou sezonu v jednom z nejprestižnějších operních domů světa, ve Wiener Staatsoper, je konečně venku. Pod podrobným rozpisem je podepsán jak dosavadní dlouholetý, za pár měsíců však odcházející šéf Ioan Holender, tak již i jeho nástupce Francouz Dominique Meyer se svým novým týmem, v čele s dirigentem Franz Welser-Möstem coby hudebním ředitelem. Program příští sezony zahrnuje šest operních premiér a dále více než čtyři desítky oper, nastudovaných už dřív.

Již na říjen je ohlášena první premiéra sezony 2010-2011, a to Hindemithova Cardillaca v režii Sven-Erica Bechtolfa a v hudebním nastudování Franz Welser-Mösta. Titulní roli ztvární Juha Uusitalo.

Hned v listopadu bude uveden další premiérový titul, Alcina Georga Friedricha Händela, jako předzvěst slibu nastupujícího vedení divadla, že se bude soustavněji věnovat i dílům staršího data. Alcinu nastuduje Marc Minkowski, režii bude mít Adrian Noble. Pro titulní roli získali ve Vídni Anju Harteros, Ruggiera má zpívat Vesselina Kasarova.

Prosinec přinese nového Mozartova Dona Giovanniho. Jeho režijním nastudováním byl pověřen Jean-Louis Martinoty, dirigentem bude Franz Welser-Möst. Hlavní roli bude zpívat Ildebrando D´Arcangelo, Donnu Annu Sally Matthews, Dona Ottavia Saimir Pirgu, Donnu Elviru Roxana Constantinescu, Leporella Alex Esposito.

Cílem nového dramaturgického směřování Wiener Staatsoper má být i postupné znovunastudování klíčových Mozartových oper, a tak další, únorová premiéra je také ve znamení salcburského mistra. I Figarova svatba má být připravena tandemem Jean-Louis Martinoty – Franz Welser-Möst. Hrabětem bude Erwin Schrott, Hraběnkou Dorothea Röschmann, Zuzankou Sylvia Schwartz, Figarem Luca Pisaroni a Cherubínem Anna Bonitatibus.

Anna Netrebko a Elina Garanča v čele obsazení mají být hlavním tahákem další, dubnové premiéry, a to Donizettiho Anny Boleny. Režisérem bude Eric Génovese, dirigentem Evelino Pido.

Na červnu 2011 pak Vídeň ohlásila premiéru Janáčkovy Káti Kabanové. Režii má André Engel, dirigentem bude opět Franz Welser-Möst. Titulní roli ztvární Emily Magee, Kabanichu Deborah Polaski, Borise Klaus Florian Vogt a Tichona Marian Talaba.

A tady jsou reprízy již nastudovaných titulů: Mozartovský repertoár mají v příští sezoně doplnit dvě starší inscenace. V Kouzelné flétně má být Taminem Matthias Klink, Královnou noci Albina Shagimuratova, Paminou Anita Hartig a Sarastrem Günther Groissböck.

V Cosi fan tutte vystoupí jako Fiordiligi Miah Person, Dorabellou bude Caitlin Hulcup, Guglielmem Ildebrando D´Arcangelo, Ferrandem Topi Lehtipuu, Despinou Daniela Fally a Donem Alfonsem Alessandro Corbelli.


Bohatý bude ve Vídni i v příští sezóně verdiovský repertoár. V Síle osudu ztvární hlavní role Eva-Maria Westbroek, Zeljko Lucic, Fabio Armiliato, Ferruccio Furlanetto a Nadia Krasteva.

Rigolettem bude Dmitri Hvorostovsky, Gildou Patrizia Ciofi a Vévodou Ramón Vargas.

V Maškarním plese bude Ramón Vargas zpívat Gustafa III., Ankarströma Carlos Álvarez a Amelii Micaela Carosi.

Jako Aida vystoupí v příští sezoně Cécile Perrin, Amneris bude Anna Smirnova a Radamesem Nicola Rossi Giordano.

Jako Nabucco se představí Leo Nucci, Abigail opět přijede předvést Maria Guleghina.

Leo Nucci bude i Simonem Boccanegrou, Fiescem Roberto Scandiuzzi, Adornem Francesco Meli a Amelií Fiorenza Cedolins.


Obnovená Donizettiho Lucrezia Borgia bude mít titulní představitelku v Editě Gruberové, Gennarem bude José Bros.

Nápoj lásky má obsazení Juan Diego Flórez (Nemorino), Sylvia Schwartz (Adina), Tae Joong Yang (Belcore) a Lars Woldt (Doktor Dulcamara).

Lucii z Lammermooru bude zpívat Annick Massis, Edgarda Piotr Beczala a Enrica Marco Caria.

Do Belliniho Náměsíčné Vídeň přizvala Sarah Coburn, v dalších rolích vystoupí Gergely Nemeti (Elvino) a Giovanni Battista Parodi (Rodolfo).

Rossiniho Lazebníka sevillského mají návštěvníci slyšet v obsazení Caitlin Hulcup coby Rosina, Marco Caria jako Figaro a Benjamin Bruns v roli Almavivy, Alfred Sramek bude Bartolem.

Isabellu v Italce v Alžíru ztvární Vivica Genaux, Lindora Javier Camarena a Mustafu Michele Pertusi.

Puccini bude příští sezonu ve Wiener Staatsoper zastoupen čtyřmi tituly. Do Bohémy je slibován Rolando Villazón (Rodolfo), Krassimira Stoyanova (Mimi), Boaz Daniel (Marcello) a Alexandra Reinprecht (Musetta).

Toscu má zpívat Catherine Naglestad, Cavaradossiho Massimo Giordano a Scarpiu Falt Struckmann.

V Madame Butterfly se představí Svetla Vassileva, Pinkertonem bude Neil Shicoff a Sharplessem Boaz Daniel.

Manon Lescaut ztvární Olga Guryakova a Rytíře Des Grieux José Cura.

Příští sezonu nebude chybět ani tradiční veristický dvojtitul, Mascagniho Sedlák kavalír a Leoncavallovy Komedianti, v obsazení José Cura (Turiddu a Canio), Ambrogio Maestri (Alfio a Tonio), Janina Baechle (Santuzza) a Alexandrina Pendatchanska (Nedda).


Francouzská opera bude zastoupena mimo jiné i dvěma Massenetovými díly. Werthera bude zpívat Jonas Kaufmann, Alberta Adrian Eröd a Charlottu Sophie Koch.

Manon bude Norah Amsellem a Des Grieux Roberto Alagna.

Dvěma tituly je přítomen v nové vídeňské sezoně i Gounod. Romeo a Julie je obsazena dvojicí Jaël Azzaretti a Massimo Giordano.

Fausta má zopakovat Roberto Alagna, Mefistofela předvede Erwin Schrott, Alexandra Reinprecht má být Markétou a Adrian Eröd Valentinem.


Čajkovského Piková dáma bude na repertoáru příští sezony v obsazení Neil Shicoff (Heřman), Angela Denoke (Líza), Anja Silja (Hraběnka), Albert Dohmen (Tomski, resp. Pluto) a Boaz Daniel (Jeleckij).

Jako Eugen Oněgin byl přizván Peter Mattei, coby Taťána Maija Kovalevska. Lenského zazpívá Marius Mrenciu, Gremina Ain Anger.


Z oper Richarda Strausse bude v nové sezoně na repertoáru Salome, kterou ztvární Catherine Naglestad. Jochanaanem bude Alan Held. Jako Herodes se představí Wolfgang Schmidt, jako Herodias Elisabeth Kulman.

V Růžovém kavalírovi si zazpívá Adrianne Pieczonka roli Maršálky, Alfred Muff Barona Ochse, Octaviána ztvární Stephanie Houtzeel.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments