Yo-Yo Ma sklidil při zahájení Dvořákovy Prahy dlouhé ovace

Dlouhotrvající ovace ve stoje dnes v pražském Rudolfinu provázely vystoupení amerického violoncellisty Yo-Yo My, jehož koncert byl součástí zahájení 8. ročníku festivalu Dvořákova Praha. Za doprovodu České filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka přednesl sólový part Dvořákova Koncertu h moll.

V první části večera filharmonici vyprodanému sálu, kam zavítalo mnoho osobností kulturního i společenského života, nabídli Dvořákovu málo hranou Druhou symfonii.

„Hrát s Českou filharmonií je pro mě velká čest, vždy mě to nabije novou energií,“ uvedl Yo-Yo Ma před koncertem. V Praze hudebník čínského původu vystoupil na jaře 1989. S Českou filharmonií pod taktovkou Václava Neumanna také tehdy provedl právě Dvořákův violoncellový Koncert h moll.

V úterý Yo-Yo Ma z rukou ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) převezme letošní Cenu Antonína Dvořáka za propagaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Yo-Yo Ma patří k absolutní špičce v oblasti sólové interpretace, je proslulý svým širokým záběrem svého repertoáru , který sahá od Johanna Sebastina Bacha přes filmovou hudbu Johna Williamse až po čínské lidové melodie.Yo-Yo Ma (Allen J. Schaben / Los Angeles Times)Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými známými, i méně uváděnými díly. V dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků od Wolganga Amadea Mozarta po Arvo Pärta. Vystoupí třeba věhlasný dirigent Christoph von Dohnányi s Londýnským filharmonickým orchestrem, londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích s klarinetistkou Sabine Meyer, gruzínská houslistka Lisa Batiašvili či francouzský violoncellista Gautier Capuçon po boku orchestru curyšské Tonhalle.

V úterý se v rámci festivalu představí komorní soubor Emerson Quartet. Svoje interpretační umění bude prezentovat na stylově značně odlišných dílech Antonína Dvořáka, Maurice Ravela a Bohuslava Martinů.

Program festivalu nabídne všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, čtvrtá a šestá Symfonie zazní v podání rezidenčního orchestru České filharmonie, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Dirigentská hvězda Semjon Byčkov pak povede filharmoniky na závěrečném koncertu při Dvořákově DevátéNovosvětské. Koncerty Komorní řady se uskuteční od 8. do 16. září v Rudolfinu a Anežském klášteře. V roli kurátora tohoto cyklu letos působí klavírista Ivo Kahánek.

Festival Dvořákova Praha pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, jeho 20 procent pokryje zisk ze vstupného, zbytek kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů. Loňský ročník Dvořákovy Prahy měl koncerty vyprodány z téměř 90 procent.

Foto Allen J. Schaben / Los Angeles Times

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat