Yo-Yo Ma sklidil při zahájení Dvořákovy Prahy dlouhé ovace

Dlouhotrvající ovace ve stoje dnes v pražském Rudolfinu provázely vystoupení amerického violoncellisty Yo-Yo My, jehož koncert byl součástí zahájení 8. ročníku festivalu Dvořákova Praha. Za doprovodu České filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka přednesl sólový part Dvořákova Koncertu h moll.

V první části večera filharmonici vyprodanému sálu, kam zavítalo mnoho osobností kulturního i společenského života, nabídli Dvořákovu málo hranou Druhou symfonii.

“Hrát s Českou filharmonií je pro mě velká čest, vždy mě to nabije novou energií,” uvedl Yo-Yo Ma před koncertem. V Praze hudebník čínského původu vystoupil na jaře 1989. S Českou filharmonií pod taktovkou Václava Neumanna také tehdy provedl právě Dvořákův violoncellový Koncert h moll.

V úterý Yo-Yo Ma z rukou ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) převezme letošní Cenu Antonína Dvořáka za propagaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Yo-Yo Ma patří k absolutní špičce v oblasti sólové interpretace, je proslulý svým širokým záběrem svého repertoáru , který sahá od Johanna Sebastina Bacha přes filmovou hudbu Johna Williamse až po čínské lidové melodie.Yo-Yo Ma (Allen J. Schaben / Los Angeles Times)Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými známými, i méně uváděnými díly. V dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků od Wolganga Amadea Mozarta po Arvo Pärta. Vystoupí třeba věhlasný dirigent Christoph von Dohnányi s Londýnským filharmonickým orchestrem, londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích s klarinetistkou Sabine Meyer, gruzínská houslistka Lisa Batiašvili či francouzský violoncellista Gautier Capuçon po boku orchestru curyšské Tonhalle.

V úterý se v rámci festivalu představí komorní soubor Emerson Quartet. Svoje interpretační umění bude prezentovat na stylově značně odlišných dílech Antonína Dvořáka, Maurice Ravela a Bohuslava Martinů.

Program festivalu nabídne všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, čtvrtá a šestá Symfonie zazní v podání rezidenčního orchestru České filharmonie, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Dirigentská hvězda Semjon Byčkov pak povede filharmoniky na závěrečném koncertu při Dvořákově DevátéNovosvětské. Koncerty Komorní řady se uskuteční od 8. do 16. září v Rudolfinu a Anežském klášteře. V roli kurátora tohoto cyklu letos působí klavírista Ivo Kahánek.

Festival Dvořákova Praha pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, jeho 20 procent pokryje zisk ze vstupného, zbytek kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů. Loňský ročník Dvořákovy Prahy měl koncerty vyprodány z téměř 90 procent.

Foto Allen J. Schaben / Los Angeles Times

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na