Yuja Wang završí rezidenci u České filharmonie klavírním recitálem

Pětatřicetiletá americká klavíristka čínského původu a rezidenční umělkyně České filharmonie ve 126. sezoně Yuja Wang, která již patnáct let patří k absolutní světové špičce, se po nedávných vystoupeních s prvním českým orchestrem v Praze, Vídni, Hamburku a Londýně představí také v sólovém recitálu Českého spolku pro komorní hudbu. Na programu budou díla od Ludwiga van Beethovena, Arnolda Schönberga, Györgye Ligetiho, Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, Isaaca Albénize a Nikolaje Kapustina. Koncert, který je součástí jejího dlouho očekávaného světového turné, se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v neděli 24. dubna 2022 od 17:30 hodin.

Yuja Wang (zdroj Yuja Wang)
Yuja Wang (zdroj Yuja Wang)

Program recitálu Yuji Wang je pestrý a plný kontrastů. Otvírá ho známá Beethovenova Sonáta pro klavír č. 18 Es dur z roku 1802. Po ní následuje Suita pro klavír Arnolda Schönberga, hlavního představitele Druhé vídeňské školy, která je jednou z prvních skladatelových děl, v nichž uplatnil vlastní kompoziční techniku dodekafonie. Před přestávkou ještě zazní dvě etudy Györgye Ligetiho, žáka Zoltána Kodályho, které patří do souboru osmnácti klavírních etud z let 1985 až 2001, jež jsou považovány za jeden z největších přínosů klavírní literatuře za posledních několik dekád. Polyrytmická etuda Automne à Varsovie (Podzim ve Varšavě) je věnována Ligetiho polským přátelům. L’escalier du diable (Ďáblovo schodiště) z roku 1993 je inspirováno představou schodiště, po kterém se stoupá stále výš, aniž by bylo možné dosáhnout konce.

Po přestávce Yuja Wang provede Sonátu pro klavír č. 3 fil moll ruského skladatele Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, po níž následuje klavírní suita Iberia, mistrovské dílo pozdního tvůrčího období katalánského rodáka Isaaca Albénize. Recitál uzavřou dvě preludia ukrajinského skladatele a klavíristy Nikolaje Kapustina, jež pocházejí z cyklu čtyřiadvaceti preludií z roku 1988, která podobně jako preludia Fryderyka Chopina pokrývají všechny durové a mollové tóniny. V Kapustinových čtyřiadvaceti preludiích se střídají různé jazzové styly, v Preludiu č. 10 cis moll jsou místy i lehké názvuky gospelu, v Preludiu č. 11 H dur je slyšet blues.

Jako komorní hráčka Yuja Wang dlouhodobě spolupracuje s několika předními umělci, zejména s houslistou Leonidem Kavakosem, se kterým natočila kompletní Brahmsovy houslové sonáty a s nímž letos na podzim několikrát vystoupí na amerických pódiích. Koncem března Yuja Wang odstartovala své dlouho očekávané mezinárodní recitálové turné, v jehož průběhu se představí na světově proslulých místech napříč Severní Amerikou, Evropou a Asií. Zatím má za sebou vystoupení v amerických městech Vancouver, Seattle, San Francisco, Los Angeles, Kalamazoo, Chicago a New York. V Evropě ji po Aix-en-Provence, Londýně, Paříži a Praze čeká ještě například Stockholm, Amsterdam, Berlín či Rotterdam.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments