Z Pařížské opery vykázali ženu s obličejem zakrytým závojem

Pařížská národní opera zažila počátkem října nezvyklý incident, když během představení přiměla k odchodu jednu divačku, protože měla zakrytý obličej závojem a nechtěla si ho sundat. Informovala o tom agentura Agence France-Presse. Ve Francii platí od dubna 2011 zákaz nošení šátků zahalujících obličej na veřejnosti.

Incident se odehrál v divadle Opéra Bastille 3. října. Po začátku představení opery Giuseppe Verdiho La traviata bezpečnostní pracovníci a pěvci na jevišti zaznamenali, že hned v první řadě za zády dirigenta orchestru sedí divačka se zahaleným obličejem. Vlasy a krk jí zakrýval šátek a ústa a nos lehký závoj.„Upozornili mě na to ve druhém dějství,” řekl podle Agence France-Presse k události zástupce ředitele Pařížské národní opery Jean-Philippe Thiellay a připomněl, že tři roky platný zákon zakrývání tváře na veřejných místech zakazuje. „To se předtím nikdy nestalo,” dodal a poukázal na to, že někteří členové souboru naznačili, že nebudou zpívat, pokud se věc nevyřeší.

K návštěvnici a k muži, který ji doprovázel, pak přišel pracovník opery a informoval je o zmíněném zákazu. Poté je vybídl, aby buď žena závoj sundala, nebo aby opustili sál. „(Muž) nato ženu vyzval, aby vstala, a odešli. Chvilku to trvalo, ale vše proběhlo bez problémů, k žádnému incidentu nedošlo,” uvedl Thiellay. Pár podle něj pocházel z některé země Perského zálivu.

Francouzské Ministerstvo kultury po této události podle  Agence France-Presse sdělilo, že připravuje zvláštní oběžník, aby připomnělo respektování zákona v divadlech, muzeích a dalších kulturních zařízeních, které ministerstvo spravuje.

Podle tohoto právního předpisu ten, kdo si v zemi na veřejnosti zakryje tvář závojem či kuklou, riskuje pokutu až sto padesát eur (asi čtyři tisíce dvě stě korun) a nařízení kurzu občanské nauky. Argumentem pro zavedení zákazu byla potřeba identifikace osob kvůli zajištění bezpečnosti.

Na začátku letošního července Evropský soud pro lidská práva zákaz zahalování obličeje ve Francii podpořil, když zamítl stížnost čtyřiadvacetileté francouzské muslimky. Konstatoval přitom, že právní akt sleduje legitimní cíl státu.

Ve Francii žije více než pět milionů muslimů, ale počet žen, které se takto zahalují, se odhaduje pouze na tisíc devět set. Francie má asi šedesát tři milionů obyvatel.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]