Za pár dní začíná MHF Leoše Janáčka, přijedou světové hvězdy a česká špička

1. června začne letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Potrvá celý měsíc a v Janáčkově rodném kraji nabídne škálu mezinárodně oceňovaných umělců. Setkají se rozhlasoví filharmonici ČR a Norska, obdivovaný mistr violoncella Daniel Müller-Schott, klavírní virtuos světového formátu Christian Ihle Hadland a výrazné české osobnosti klasické hudby. Pořadatelé nezapomněli ani na přesahy do jiných žánrů – jazzový večer s Nikol Bókovou, nositelkou Ceny Anděl a čerstvou držitelkou Ceny Jantar, nebo na hudebně-taneční performance „Vrány“ s uskupením Holektiv a violoncellistkou i skladatelkou v jedné osobě Terezií Kovalovou.
Pražský filharmonický sbor (foto Petr Chodura)
Pražský filharmonický sbor (foto Petr Chodura)

„Špičkové symfonické koncerty odehrají Daniel Müller-Schott se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a klavírista Christian Ihle Hadland s Norským rozhlasovým orchestrem. V obou případech bude rozhlasové symfoniky řídit Petr Popelka, kterého už snad ani není třeba posluchačům klasické hudby představovat,“ s úsměvem konstatoval ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Violoncellista Daniel Müller-Schott je letos rezidenčním umělcem MHF Leoše Janáčka. Divákům se představí jednak na zmíněném koncertu s českými rozhlasovými symfoniky, jednak sólovým recitálem v kostele sv. Valentina v Příboře. V obou případech bude hrát na zcela unikátní violoncello označované Ex Shapiro. Nástroj byl vyroben v roce 1727 v benátské mistrovské dílně Mattea Goffrillera. Na přelomu 20. a 21. století tento mistrovský kousek rozehrával celosvětově uznávaný americký violoncellista Harvey Shapiro. Mülleru-Schottovi nástroj odprodal, protože v něm jako skvělý pedagog už v roce 2006 rozpoznal výjimečný talent.

„Setkání rezidenčního interpreta Daniela Müllera-Schotta a rezidenčního orchestru, kterým je opět SOČR, bude podle mého názoru jedním z vrcholů letošního festivalového ročníku. V roce, kdy Český rozhlas slaví stoleté výročí, jsme navíc obzvláště hrdí na to, že rozhlasové symfoniky můžeme už od roku 2019 označovat za domácí symfonické těleso Janáčkova festivalu,“ připomněl ředitel festivalu.

Silně emotivní zážitek ovšem v Ostravě nabídne také Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor s dirigentem (a prezidentem festivalu MHF Leoše Janáčka) Tomášem Netopilem. Provedou Dvořákovu kantátu Stabat mater, a to v jedinečném interiéru ostravské katedrály Božského Spasitele. Sbor připravil Lukáš Vasilek, sólové party připadnou Simoně Šaturové (soprán), Václavě Krejčí Houskové (alt), Richardu Samkovi (tenor) a Jozefu Bencimu (bas).

Holektiv (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
Holektiv (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

Katedrála v Ostravě ale nebude jediným místem, kde se mohou diváci těšit na výjimečně zdařilé spojení programu a prostoru. V kulisách kostelů se v Opavě a Ludgeřovicích rozezní varhanní recitály Evy Bublové a Pavla Svobody. V nejstarší ostravské liturgické stavbě – v kostele sv. Václava zazní viola Kristiny Fialové.

Už zmíněné žánrové přesahy – jazz v podání Nikol Bókové a jejího Quartetu a hudebně-taneční performance „Vrány“ skupiny Holektiv a Terezie Kovalové se odehrají v netradičním prostředí. Zatímco jazzový večer je situován do už osvědčené Kompresorovny ostravského Landek Parku, performance proběhne (poprvé!) v Národním zemědělském muzeu Ostrava v Dolních Vítkovicích. Pro Janáčkův festival je to odvážná premiéra využití této výjimečné budovy, zrozené z někdejších hal měděné hutě. Péčí architektů Josefa Pleskota a Milana Šramla se budova nejprve zařadila mezi expoziční prostory a nyní tedy díky MHF Leoše Janáčka získá i punc nového zajímavého a inspirativního koncertního místa.

V dolnovítkovickém industriálním prostředí se diváci mohou těšit také na koncert „kouzelníka s klarinetem“ Karla Dohnala. Koncert se uskuteční v navýsost industriálním BrickHouse, kde loni posluchače uchvátil kytarista Miloš Karadaglić.

K dalším programovým „bonbónkům“ a zajímavostem bude letos na Janáčkově festivalu v Moravskoslezském kraji patřit komorní koncert Wrocław Baroque Ensemble, polského orchestru hrajícího na repliky historických nástrojů, a to především skladby baroka a raného klasicismu. V krásném prostředí opavského kostela sv. Václava nalezne hudba luteránského baroka ideální prostor pro vyznění.

Daniel Matejča (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, foto Tomas Krist)
Daniel Matejča (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, foto Tomas Krist)

„Překvapením bude pro mnohé jistě Daniel Matejča, houslista, který jako vůbec první Čech zvítězil v Eurovision Young Musicants – Evropské televizní soutěži mladých hudebníků. Svou festivalovou premiéru si tento čerstvě osmnáctiletý mimořádně talentovaný mladý muž odbude společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajskim na zahajovacím koncertě letošního ročníku festivalu. V jeho podání uslyšíme Dvořákův Koncert pro housle a moll,“ přidává ředitel J. Javůrek pozvání do ostravského Divadla Antonína Dvořáka.

Tradičně atraktivní je také program MHF Leoše Janáčka v prostředí obory v Janáčkově rodišti v Hukvaldech. Na návštěvníky tam letos čeká například Harafica Symphonic – překvapivé propojení mistrně interpretované lidové hudby, Janáčkova díla, originální cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc. Oratorní večer věnovaný Haydnovu dílu Tobiášův návrat s Adamem Plachetkou v hlavní roli a v nastudování Romana Válka bude v Hukvaldech velkým završením letošního Janáčkova festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments