Pražské jaro s českým debutem Klause Mäkeläho a Johna Adamse

Do Prahy míří umělci z celé Evropy i zámoří, aby přinesli to nejlepší na náš největší svátek hudby. V pátek 12. května začíná již 78. Pražské jaro, tradičně Mou vlastí Bedřicha Smetany, tentokrát s Orchestrem Velšské národní opery a dirigentem Tomášem Hanusem. Přes čtyřicet koncertů a akcí se do 2. června odehraje v Rudolfinu, Obecním domě a na dalších jedenácti místech Prahy.
Klaus Mäkelä (foto Marco Borggreve)
Klaus Mäkelä (foto Marco Borggreve)

„Poprvé se u nás představí nejžádanější dirigent mladé generace, Fin Klaus Mäkelä. I koncert legendy americké hudby Johna Adamse bude překvapivě jeho českým debutem, stejně jako účinkování proslulých Les Talens Lyriques a jejich zakladatele Christopha Rousseta,“ uvádí Pavel Trojan, ředitel festivalu Pražské jaro.

Jeden z nejvyhledávanějších violistů současnosti, charismatický Francouz Antoine Tamestit se stane rezidenčním umělcem festivalu. Diváci budou moci jeho mistrovství ocenit na čtyřech různých koncertech, zasedne také v čele poroty mezinárodní hudební soutěže v kategorii viola. Významný prostor dostane nová hudba, a to hlavně na Prague Offspring díky rezidenčnímu ansámblu Klangforum Wien a rezidenčnímu skladateli Georgu Friedrichu Haasovi.

John Adams (foto Riccardo Musacchio)
John Adams (foto Riccardo Musacchio)

Mezi výrazné osobnosti 78. Pražského jara patří i dirigenti Daniel Harding, Christoph Eschenbach nebo Tomáš Netopil. Vystoupí klavíristé Mitsuko Uchida, Igor Levit, Víkingur Ólafsson, Cédric Tiberghien, Joonas Ahonen, houslisté Isabelle Faust, Frank Peter Zimmermann, pěvkyně Magdalena Kožená nebo Simona Šaturová. Festival se stane dějištěm oslavy 100 let od zahájení vysílání Českého rozhlasu, a to formou koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Corneliem Meistrem a houslistou Janem Mráčkem, koncertním mistrem České filharmonie.

Pražské jaro nově zařazuje do programu také dvě projekce dokumentárního filmu No Fear o klavíristovi Igoru Levitovi, hostovi letošního ročníku. Promítání se uskuteční 22. a 29. května od 19:00 hodin v pražském kině Edison Filmhub.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments