Začal mezinárodní festival komorní hudby Konvergence

Klasika, avantgarda, world music, hudba slovenských autorů a skandinávský jazz – to vše bude obsahem letošního Festivalu Konvergence, který začal 13. září a potrvá až do 25. září 2022.
Festival Konvergencie: Zahajovací koncert – Convergence Players Jozef Lupták, Igor Karško, 13. září 2022 (zdroj Festival Konvergencie, foto  Peter Drezik)
Festival Konvergencie: Zahajovací koncert – Convergence Players Jozef Lupták, Igor Karško, 13. září 2022 (zdroj Festival Konvergencie, foto Peter Drezik)

Třiadvacátý ročník Konvergencí zahájil 13. září 2022 koncert, na kterém zazněla díla současného ukrajinského skladatele Valentina Silvestrova, Ludwiga van Beethovena a Johannese Brahmse v podání komorního orchestru Convergence Players pod vedením švýcarského houslisty Igora Karška. Umělecký ředitel festivalu Jozef Lupták vystoupil jako sólista v Beethovenově Violoncellové sonátě A dur, kterou pro tuto příležitost upravil pro smyčcový orchestr Daniel Rumler.

Zářijový festival Konvergence budou pestrou hudební mozaikou. 17. září 2022 zazní v kostele Panny Marie Sněžné na Kalvárii komorní úpravy skladeb Hanse Zimmera ze soundtracku k oscarovému filmu Interstellar Christophera Nolana a moderní audiovizuální koncertní zpracování současné elektronické hudby z alba Stroon – Temple Timbre Embers v podobě site-specific performance.

K. Stockhausen: Harlekýn pro klarinetistu, mima a tanečníka – Martin Adámek (zdroj Festival Konvergencie)
K. Stockhausen: Harlekýn pro klarinetistu, mima a tanečníka – Martin Adámek (zdroj Festival Konvergencie)

Výjimečným uměleckým zážitkem bude také slovenská premiéra Stockhausenova Harlekýna pro klarinetistu, mima a tanečníka v jedné osobě v podání Martina Adámka, sólisty prestižního Ensemble intercontemporain, která se bude konat 20. září 2022 v Elektrárně Piešťany. Choreografka Anna Chirescu se nechala inspirovat Jokerem, Freddiem Mercurym, Michaelem Jacksonem a Fredem Astairem.

Novinkou tohoto ročníku bude polední koncert basového kvarteta BassBand, jehož součástí bude lehké polední menu v nové kavárně Emil (23. září 2022, Galerie města Bratislavy).

Součástí festivalu je každoročně také koncert pro děti a rodiče. Tentokrát to bude hravý projekt Společná hřiště, ke kterému je přizván Tibor Feledi Kairos Quintet, smyčcové kvarteto a Dětský a dívčí sbor Slovenského rozhlasu pod vedením Adriana Kokoše. Originální skladby inspirované tradicí dětských lidových písní a říkadel v kombinaci s jazzem zazní v nové interaktivní koncertní podobě 24. září 2022 na nádvoří Staroměstské radnice).

Nataša Kudritskaja (zdroj Festival Konvergencie)
Nataša Kudritskaja (zdroj Festival Konvergencie)

Jedním ze zahraničních hostů festivalu bude italský klavírista Claudio Trovajoli. Jeho umění budou moci obdivovat posluchači v dílech Clauda Debussyho, Maurice Ravela a Césara Francka (22. září, Primaciální palác) a poté ve flétnovém triu Nina Roty, klasika filmové hudby a dlouholetého spolupracovníka legendárního italského režiséra Federica Felliniho (24. září, taktéž Primaciální palác).

„Festival Konvergence chce propojovat, sbližovat lidi a stavět mosty. Věříme, že to má smysl, i když se zdá, že společnost jde opačným směrem,“ říká umělecký ředitel festivalu Jozef Lupták. Proto vznikl projekt Building Bridges, v jehož rámci zazní komorní hudba romantiků Jána Levoslava Belly a Edvarda Hagerupa Griega v podání slovenských umělců, (houslisty Milana Paľa a klavíristky Kataríny Paľové), skandinávský jazz (v podání saxofonisty Toreho Brunborga a kontrabasisty Steinara Raknese) a také speciální projekt tohoto Steinara Raknese s Jozefem Luptákem, Borisem Lenkem a Branislavem Dugovičem. Ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu vystoupí v rámci norsko-slovenského večera s hosty, mladou ukrajinskou houslistkou Julií Roško a rapperem Čavalenkym (18. září 2022, Slovenský rozhlas).

Alexej Lubimov (zdroj Festival Konvergencie)
Alexej Lubimov (zdroj Festival Konvergencie)

Bratislavská noc komorní hudby je již několik let tradicí festivalu a opět nabídne známé i méně známé komorní skladby domácích i zahraničních autorů. Zazní díla již zmíněného Nina Roty, ale také laureátů Skladatelské soutěže Konvergence Adama Hudce, Michala Blažka, Marka Fóry a Šimona Lučeniče. Protože si letos slovenská hudba připomíná 90. výročí narození Ilji Zeljenky, diváci budou mít možnost vychutnat si Klavírní kvintet č. 2, dílo, které v 50. letech 20. století přineslo do slovenské hudby závan svobody a zakázané avantgardy. Kromě toho bude Robert Roth číst v zahradě Albrechtova domu úryvky ze skladatelových textů, které vybral dramaturg festivalu Andrej Šuba. Bratislavský večer komorní hudby uzavře Blumentálský tanec č. 2 Petera Zagara a Nokturna amerického skladatele George Crumba. (24. září 2022, Primaciální palác a zahrada domu Albrechtů).

Závěrečný koncert festivalu bude symbolicky věnován událostem na Ukrajině. Pozvání na festival přijali klavíristka Nataša Kudritskaja a houslista Andrej Bielow. Mezi významnými hosty festivalu bude ruský klavírista Alexej Lubimov, který zahraje recitál z děl svého přítele, ukrajinského skladatele Valentina Silvestrova. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments