Začala Janáčkova soutěž. Letos pro houslisty a smyčcová kvarteta

Houslisté a smyčcová kvarteta letos měří síly v prestižní Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně. Tříkolové klání umělců do pětatřiceti let začalo dnes ráno a potrvá do 25. září, a to v koncertním sále Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění, v Divadle na Orlí a v Besedním domě. Fakulta soutěž pořádá spolu s Nadací Leoše Janáčka. Na vítěze v obou kategoriích čeká odměna 100.000 korun.

„Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro je to druhá nejvýznamnější akce svého druhu v tuzemsku,“ uvedl prezident soutěže a děkan fakulty Jindřich Petráš. V soutěži se v pětiletém cyklu střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se tak v Brně utkají hráči na lesní roh a tubu.

„Chceme, aby soutěž byla co nejvíce mezinárodní, a zájem ze zahraničí skutečně sílí. Stačí připomenout, že v oboru houslí před osmi lety tady soutěžil tucet zájemců. Letos jich přijede rovnou jedenašedesát ze čtyřiadvaceti zemí celého světa,“ řekl Jindřich Petráš. V kvartetním oboru se letos utká sedm těles ze Spojených států, Jižní Koreje, Belgie, Slovenska, Norska a Česka.

Mladí houslisté musí v prvním kole zahrát jedno z Paganiniho capriccií a některou z předepsaných sonát Johanna Sebastiana Bacha. „Hra zpaměti je podmínkou. Pořadí skladeb si soutěžící určuje sám,“ doplnila tajemnice soutěže Kateřina Polášková. V dalším kole čekají na soutěžící skladby Leoše Janáčka a Wolfganga Amadea Mozarta a zvolená kompozice jakéhokoliv stylového období.

Čtyři finalisté, kteří se utkají o nejvyšší metu soutěže, předvedou jeden houslový koncert s orchestrem. Vybrat si mohou ze skladeb Janáčka, Dvořáka a Martinů. Doprovodí je Filharmonie Brno, a to 25. září v Besedním domě. Kvartetní koncert se uskuteční na stejném pódiu o den dříve, v závěrečném kole je povinná Janáčkova skladba Listy důvěrné.Besední dům Brno

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat