Začíná 17. ročník Svatováclavského hudebního festivalu

Monumentální přehlídku duchovní a tzv. staré hudby představí ve dnech 3. – 28. září 2020 již 17. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. V kostelích celého Moravskoslezského kraje zazní 29 koncertů špičkových českých umělců, z nichž více než polovina rozbuší srdce Ostravy. Jako jeden z mála festivalů bude realizovat rozsáhlou dramaturgii rámovanou 250. výročím narození Ludwiga van Beethovena v plné verzi. Letošní festivalovou novinkou se stanou interpretační workshopy pro mladé talenty vedené světově uznávanými umělci.
Svatováclavský hudební festival 2019 – Závěrečný koncert (zdroj SHF)

Svatováclavský hudební festival bude tradičně velkolepě zahájen 3. září v ostravské katedrále Božského Spasitele – letos v rámci oslav „BEETHOVEN 250“ jeho Čtvrtou symfonií a hodinovým oratoriem Kristus na hoře Olivetské. Během září zazní v Ostravě celkem devět Beethovenových děl – od klavírního či houslového recitálu (talent mladé generace klavírista Marek Kozák, renomované duo František Novotný a Igor Ardašev) přes komorní skladby (Lobkowicz Trio; Jiří Vodička a Martin Kasík; Bennewitzovo kvarteto se sólisty České filharmonie) až po závěrečnou slavnostní mši Missa solemnis, která zazní na svátek sv. Václava 28. září. Beethovenova monumentální díla budou interpretovat přední čeští pěvci Jana Sibera, Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina, Richard Samek, Martin Gurbaľ a František Zahradníček společně s našim nejlepším vokálním tělesem Českým filharmonickým sborem Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava a PKF – Prague Philharmonia pod taktovkami Petra Popelky a Václava Lukse.

„SHF letos nenabídne pouze koncerty klasické hudby. Z netradičních projektů bych rád vyzdvihl Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena, který představí jeho syn, populární moderátor Marek Eben, dále koncert Beaty Hlavenkové s jejím kvartetem, která uvede svou autorskou hudbu z posledního CD s názvem Sně, za které obdržela Cenu Anděl 2019 a nově i Cenu Jantar 2019 nebo vystoupení unikátního žesťového Moravia Brass Bandu.“ přibližuje ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Tváří letošního ročníku se stala sopranistka světového formátu specializující se na Mozartovy opery Martina Janková. Rodačka z Orlové žijící ve Švýcarsku provede jak sopránové árie Händela a Bononciniho v doprovodu barokního orchestru Musica Florea (12. 9.), tak společně s koncertním mistrem České filharmonie Jiřím Vodičkou povede interpretační workshopy pro mladé talenty. Nový projekt nese název „Válím hudbu 2020“ a bude probíhat na Fakultě umění Ostravské univerzity. Vyvrcholí společným koncertem s mládežnickým Ostrava Youth Orchestra pod taktovkou Ondřeje Vrabce (18. 9.). Dalšími top interprety ověnčenými prestižními světovými cenami se stanou Pavel Haas Quartet (11. a 12. 9.) či fenomenální cembalista Mahan Esfahani, který se představí ve svém recitálu, ale uvede také film o jeho mentorce Zuzaně Růžičkové (22. a 23. 9.). Nejrozsáhlejšími koncerty tradiční barokní řady se stane uvedení Händelova Mesiáše exkluzivním Collegiem 1704 s Václavem Luksem (15. 9.) či Scarlattiho Stabat Mater ansámblu Collegium Marianum se sólistkami Hanou Blažíkovou a Markétou Cukrovou (25. a 26. 9.).

Svatováclavský hudební festival 2019 – Závěrečný koncert (zdroj SHF)

Svatováclavský hudební festival (SHF) je největším mezinárodním festivalem duchovní a tzv. staré hudby v České republice, který byl opakovaně hodnocen odbornou komisí Ministerstva kultury ČR jako jeden z pěti nejlepších projektů profesionálního umění v sekci klasická hudba. Jeho 17. ročník rozezní kostely Moravskoslezského kraje díky obdivuhodným 29 koncertům. V rámci nové spolupráce tří hudebních festivalů (SHF, Concentus Moraviae a MHF Lípa Musica) se navíc rozhodl pod mottem „Spojeni hudbou“ plně podpořit české umělce a soubory.

Letošní ročník nabízí opět možnost vytvoření Vlastního abonmá (4+1 koncerty zdarma), Seniorskou slevu 65+, a také speciální nabídku Student last minute pro studenty spolupracující Ostravské univerzity, Slezské univerzity a Janáčkovy konzervatoře Ostrava. Na vybraných 5 koncertů konaných ve Slezské Ostravě je nabízena jednotná cena vstupného pro žáky ZUŠ. Detailní informace naleznete na webových stránkách festivalu.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments