Zahájení Českolipského komorního cyklu bude věnované Vítězslavě Kaprálové

První akcí, kterou spolek ARBOR po vynucené pandemické pauze uskuteční, bude v pátek 22. května koncert věnovaný významné české skladatelce Vítězslavě Kaprálové. Od 19 hodin vystoupí v českolipském Jiráskově divadle herečka Taťjana Medvecká a smyčcový Kaprálová Quartet. Do tohoto prostoru byl koncert přesunut z původně avizovaného kostela Mistra Jana Husa v zájmu zajištění aktuálně platných dodržení bezpečnostních podmínek pro pořádání kulturních akcí. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, v prodeji je posledních 10 lístků.
Taťjana Medvecká a Kaprálová Quartet (zdroj Lípa Musica)

Na programu koncertu, který se v důsledku pandemie Covid-19 stává jeho letošním zahajovacím večerem, je vzpomínka a pocta Vítězslavě Kaprálové (1915–1940), jedné z nejslibnějších osobností skladatelské generace vyrůstající v období první republiky. Skladatelka a dirigentka Vítězslava Kaprálová během svého krátkého života inspirovala mnoho jiných žen, kterým otevřela dveře na koncertní pódia. O odkaz předčasně zesnulé skladatelky se staral její otec Václav Kaprál a již krátce po její smrti vyšlo několik zásadních publikací o jejím životě a díle. Dnes o odkaz této výjimečné hudební osobnosti pečuje The Kapralova Society.

Koncert nabídne Kaprálové Smyčcový kvartet č. 8. Hudební pocta Vítězslavě Kaprálové bude proložena také mluveným slovem, kterého se ujme herečka Taťjana Medvecká. Zde zazní ukázky ze skladatelčiny bohaté korespondence, kterou vedla během svého francouzského pobytu se svou rodinou, svými láskami a přáteli. Její soubornou edici vydala v kanadském Torontu působící The Kapralova Society, která šíří odkaz skladatelčina jména a zároveň podporuje současné mladé skladatelky a dirigentky. Kromě Kaprálové bude v programu částí první věty jeho velkolepého Smyčcového kvartetu číslo 5 vzpomenuto také na Bohuslava Martinů, který měl ke Kaprálové v předválečné Francii velmi blízko a tvůrčím způsobem i osobnostně ji silně ovlivňoval.

Vítězslav Kaprál, Vítězslava Kaprálová a Bohuslav Martinů (zdroj commons.wikimedia.org)

Vstupenky na tento koncert je možné zakoupit online, případně rezervovat telefonicky a vyzvednout je na místě ve večerní pokladně. Koncert bude probíhat v souladu s aktuálně platnými bezpečnostními opatřeními. Za poskytnutí ochranných štítů patří poděkování panu Radku Lípovi, starostovi města Zákupy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat