Zahájení festivalu Lípa Musica proběhlo ve jménu lásky a dojetí

Po víkendovém prologu nastal pro Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ostrý start. Start nového ročníku, ale také třetí dekády trvání festivalu. Za dvacet let má za sebou festival velký rozvoj a mnoho programových milníků. Na minulé úspěchy nyní navázal náležitě, a sice operním gala představením Kateřiny Kněžíkové doprovázené orchestrem PKF – Prague Philharmonia a podpořené na podiu divadla F. X. Šaldy v Liberci tenoristou Danielem Matouškem.

Operní gala – Daniel Matoušek, Kateřina Kněžíková, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)
Operní gala – Daniel Matoušek, Kateřina Kněžíková, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)

První část operního recitálu byla včetně předeher k operám věnována Mozartovi. V programu ke koncertu byl připomínán známý příběh o tom, kterak Leopold Mozart svému geniálnímu synovi ukradl dětství. Částečně je to pravda, na druhou stranu Mozart, jako by nikdy nepřestal být dítětem. Jeho skladby jsou plné zábavy a dětské přímočarosti. Jeho takřka celý život rozverná duše zapříčinila to, že jeho melodie bez nadsázky zlidověly, a právě tato poloha Mozarta byla určující pro kusy uvedené během večera. PKF – Prague Phiplharmonia prokázala, že má pro Mozarta dobrý smysl. Tradiční, ale věkově mladý orchestr se do úvodní předehry z Cosi fan tutte zakousl bez nervozity, s radostí a až mechanickou přesností.

Potom už nastalo, nač všichni čekali: na pódium vešla „královna noci“ Kateřina Kněžíková. Síla jejího hlasu od úvodní árie „Come scoglio“ pokořovala suchý divadelní vzduch. Pěvkyně byla šarmantní a nic neošidila, její projev měl nejvyšší úroveň a skvělé charisma. Následně Kateřinu Kněžíkovou na pódiu vystřídal mladý tenorista Daniel Matoušek, který se árie Ferranda zhostil s radostí a až překvapivou vyzrálostí a samozřejmostí. Tento mladý muž věru nevypadá jako Pavarotti, ale zpívá jako on. Od začátku bylo evidentní, že večer nepředstavoval jednu, nýbrž rovnou dvě hvězdy operního nebe. Jednu, o které jsme věděli, a druhou, o které ještě mnoho uslyšíme.

V následném duetu oba protagonisté předvedli i nečekaný pohyb po jevišti s dramatickým projevem, čímž byl operní recitál ozvláštněn a přiblížil se vlastní opeře. To bylo velmi dobře. Přidalo to na opravdovosti operního řemesla. Zpěváci spolu ve svých rolích tvořili nádherný pár. Byl to první z vrcholů večera. A přišly i další.

Operní gala – Kateřina Kněžíková, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)
Operní gala – Kateřina Kněžíková, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)

Nastal čas Kouzelné flétny, respektive předehry k opeře a následné árii Tamina „Dies Bildnis ist bezauernd schön“. Tuhle zednářskou grotesku mám opravdu rád. Její předehra ve mně rozechvívá vzpomínky na různá uvedení, která jsem v minulosti viděl, a samozřejmě mě to velmi těšilo. Matouškův Tamino byl precizní, uvěřitelný a bez problémů artikulovaný. Do přestávky zazněl ještě jeden duet, a sice srdceryvný „Tu mi lasci“ z opery La finta giardiniera. Byl to další z příběhů lásky, tentokrát tragický – příběh o rozkolu. Bylo to opět uvěřitelné a tedy smutné, ale i tento příběh rozkolu měl opět šťastné rozuzlení ve smyslu triumfu lásky. Oba protagonisté zase hráli své role, nepřišli si pouze odezpívat a odstát své party. Možná by jim to ani nepřišlo pohodlné. Byla to zkrátka opera – opera bez kulis a s orchestrem na jevišti místo pod ním. Všichni na pódiu, včetně orchestru, předvedli skvělý výkon, a tak nadšené výkřiky vyprovázely umělce z pódia už po první části večera. Publikum bylo nadšené a kuloáry Šaldova divadla před druhou částí operního gala rezonovaly vzrušením.

Druhou část večera zahájila předehra z Donizettiho opery Don Pasquale. Pestrá hudba s mnoha hispánskými i valčíkovými výrazy a rytmy dala zapomenout na Mozarta. Potom opět došlo na lásku, na Nápoj lásky, a sice na Nemorinovu romanci „Una furtiva lagrima“ a na duet „Caro elisir! Sei mio!“ V prvním kusu Daniel Matoušek společně se sekundující harfenistkou uhranul publikum jako celek. V pasážích, kdy zpíval a cappella, jako by hlediště ani nedýchalo. Ke druhému Donizettiho kusu věnovanému vlastnímu nápoji – elixíru – přistoupil Matoušek opět i dramaticky a ukázal divákům, že není toliko operním pěvcem nýbrž i operním hercem. Následovala zpívaná hádka na téma elixíru, který dělal Matouškovu Nemorinovi tak dobře. Tato hádka byla dalším z pomyslných vrcholů večera. Bylo to krásné a nesentimentální, opět velmi uvěřitelné a poctivě a radostně provedené.

Operní gala – Daniel Matoušek, PKF – Prague Philharmonia, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)
Operní gala – Daniel Matoušek, PKF – Prague Philharmonia, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)

Poté nastal čas na Bizetovu Carmen. V předehře ke třetímu dějství měla dobře rozehřátá PKF – Prague Philharmonia vynikající zvuk a zejména velmi pěkné smyčce. To se velmi dobře poslouchalo. Následovala árie Micaely, která byla silným manifestem ženy, která nemá z ničeho strach. Kateřina Kněžíková předvedla strhující výkon a její hlas zahalovaly opět výborně hrající smyčce a zejména měkoučké party violoncell. Výborná souhra orchestru se stala samozřejmou i v následující romanci z Lovců perel.

A pokud měl být celý repertoár zahajujícího koncertu o lásce, potom závěr koncertu přinesl její vrcholný opus, duet z Gounodovy opery Romeo a Julie. Zpěváci jej provedli ve vzájemném objetí, které přerušil až skřivan předjitřní (v podání příčné flétny), který milence upozornil na blížící se den. Po něm nastalo smutné lásky loučení. V publiku snad nebylo nikoho, koho by tento výjev nedojal.

Už jsem zažil operní recitály, které byly vlastně takovou „bestofkou“ – zpívaly se árie, které se posluchačům líbí, ale bez emocí a jednotícího sdělení, árie, které měly ukázat, co všechno interpreti umí. Toto operní gala představení ale dramaturgickou linku mělo, byla jí láska, nic menšího. Láska a její různé příběhy a podoby, linka, která byla dovedena do strhujícího konce.

Operní gala – Daniel Matoušek, Kateřina Kněžíková, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)
Operní gala – Daniel Matoušek, Kateřina Kněžíková, 23. srpna 2022 (foto Lukáš Marhoul Photography)

Hodnocení autora recenze: 100%

Operní gala – Kateřina Kněžíková / zahajovací koncert / Koncert pro Liberecký kraj
23. srpna 2022, 19:00 hodin
Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Předehra k opeře Così fan tutte
Wolfgang Amadeus Mozart: „Come scoglio“, árie Fiordiligi z opery Così fan tutte
Wolfgang Amadeus Mozart: „Un’aura amorosa“, árie Ferranda z opery Così fan tutte
Wolfgang Amadeus Mozart: „Fra gli amplessi“, duet Fiordiligi a Ferranda z opery Così fan tutte
Wolfgang Amadeus Mozart: Předehra k opeře Kouzelná flétna
Wolfgang Amadeus Mozart: „Dies Bildnis ist bezauernd schön“, árie Tamina z opery Kouzelná flétna
Wolfgang Amadeus Mozart: „Giunse alfin il momento“, árie Zuzanky z opery Figarova svatba
Wolfgang Amadeus Mozart: „Tu mi lasci…“, duet Sandrini a Belfiora z opery La finta giardiniera

Gaetano Donizetti: Předehra k opeře Don Pasquale
Gaetano Donizetti: „Una furtiva lagrima“, romance Nemorina z opery Nápoj lásky
Gaetano Donizetti: „Caro elisir! Sei mio!“, duet z opery Nápoj lásky
Georges Bizet: Předehra k opeře Carmen
Georges Bizet:
Je dis, que rien ne m’épouvante, árie Micaely z opery Carmen
Georges Bizet: „Je crois entendre encore“, romance Nadira z opery Lovci perel
Charles Gounod: „Va! Je t´ai pardonne“, duet Romea a Julie z opery Romeo a Julie

Účinkující:
Kateřina Kněžíková – soprán
Daniel Matoušek – tenor
PKF – Prague Philharmonia
Robert Jindra – dirigent

Mohlo by vás zajímat


1 2 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments