Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola: Osm měst, dvousté výročí a velké Bachovské ambice

Ve Státní filharmonii Košice opět zavládla festivalová atmosféra. Před zahájením nové sezóny se již po 51. uskuteční Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola. Také letošní rok přinese novinky. Kouzlo největšího hudebního nástroje budou moci návštěvníci objevovat od 15. září do 2. října 2022 v osmi městech: Košice, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Sabinov, Jasov, Prešov, Rimavská Sobota, Poprad.
Kostel sv. Jana Křtitele, Rimavská Sobota (foto Dávid Hanko)
Kostel sv. Jana Křtitele, Rimavská Sobota (foto Dávid Hanko)

Jako sólisté se letos na Mezinárodním varhanním festivalu Ivana Sokola (MOFIS) představí Bernadetta Šuňavská, Rainer Oster, François Espinasse, Johannes Zeinler a Adriaan Hoek. Každý z umělců vystoupí jak v Košicích, tak v partnerském městě. Státní filharmonie Košice přináší přehled zajímavostí a novinek, které na návštěvníky festivalu čekají:

Zahajovací koncert MOFIS se uskuteční 15. září 2022 v Dómu sv. Alžběty v Košicích v podání německého varhaníka Rainera Ostera a orchestru Státní filharmonie Košice pod taktovkou Mariána Lejavy. Orchestr Státní filharmonie Košice hrál v Dómu sv. Alžběty v rámci varhanního festivalu pouze dvakrát, naposledy v roce 1977. Koncert pro varhany a smyčcový orchestr Jona Laukvika zde zazní ve slovenské premiéře.

Koncert Bernadetty Šuňavské v Seminárním kostele v Košicích (18. září 2022) bude věnován památce Jozefa Podprockého. Významný košický skladatel a učitel byl nejen blízkým přítelem Ivana Sokola, ale také autorem mnoha varhanních skladeb.

Kostel sv. Jana Křtitele, Jasov (foto Dávid Hanko)
Kostel sv. Jana Křtitele, Jasov (foto Dávid Hanko)

Výjimečné budou také akce v Opatském chrámu v Jasově. Letos si připomínáme 200. výročí narození skladatele Césara Francka, a proto bude koncert 23. září 2022 věnován jeho osobnosti. Následující den se na stejném místě uskuteční celodenní workshop zaměřený na Franckovu varhanní tvorbu. Zájemci, zejména studenti varhanní hry a varhaníci, se mohou přihlásit do 10. září 2022. Sólistou koncertu a lektorem workshopu bude François Espinasse.

Košičany čekají ještě dva koncerty – v kostele Seslání Ducha svatého na Jižní třídě vystoupí výrazný rakouský talent Johannes Zeinler (27. září 2022) a v kostele sv. Košických mučedníků na Sídlišti Nad Jezerem uvede nizozemský varhaník Adriaan Hoek druhý koncert z cyklu Bachova varhanní tvorba (30. září 2022). Cyklus koncertů, který si klade za cíl představit během deseti ročníků festivalu kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha, odstartuje již 25. září 2022 koncert Johannese Zeinlera v Konkatedrále sv. Mikuláše v Prešově. Bachova varhanní tvorba je nesmírně rozsáhlá a bude tematicky rozdělena do programu dvaceti koncertů. Projekt vyvrcholí během 60. ročníku MOFIS. Bachovy koncerty budou věnovány Ivanu Sokolovi – zakladateli festivalu – a o jejich zařazení se postaral Andreas Jost.

Po přestávce se MOFIS vrátí do zrekonstruovaného evangelického kostela ve Spišské Nové Vsi (16. září 2022). Pozvání k vystoupení přijala Bernadetta Šuňavská, která pochází z nedaleké Levoče. Program koncertu Rainera Ostera v Kežmaroku bude složen výhradně ze skladeb německé romantické varhanní literatury: Brahmse, Schumanna, Mendelssohn-Bartholdyho.

Konkatedrála sv. Mikuláše, Prešov (foto Dávid Hanko)
Konkatedrála sv. Mikuláše, Prešov (foto Dávid Hanko)

Kromě koncertu v Košicích vystoupí Adriaan Hoek také s varhanními recitály v Rimavské Sobotě (28. září 2022) a v Kostele sv. Egídia v Popradu, kde festival pro letošní rok končí (2. října 2022).

Od 15. září do 2. října 2022 tak budou moci návštěvníci zažít varhany v mnoha podobách a na různých místech. Detaily koncertů a workshopu Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola je možné najít na webových stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments