Zahájení jubilejního ročníku Klášterních hudebních slavností bylo plné emocí

Nadšení, vděk, radost i dojetí provázely zahájení 15. ročníku Klášterních hudebních slavností. Po měsících nejistoty a hudebního půstu si živé koncerty opět užili hudebníci, diváci i pořadatelé.

Musica Florea - Klášterní hudební slavnosti 2021 (foto Jiří Kučera)
Musica Florea – Klášterní hudební slavnosti 2021 (foto Jiří Kučera)

Prologem festivalu se v neděli 27. června 2021 stal sólový recitál špičkového hornisty Radka Baboráka v Bílé Vodě na pomezí polských hranic. Úchvatná akustika klášterního kostela připravila divákům takřka nadpozemský zážitek. „V Bílé Vodě se chrám stal opravdu mým skvělým partnerem a inspirátorem. Některé skladby, dostaly úplně jiný, až mystický charakter. V jiných jsem zvolil rychlejší tempa, a užíval si, jak třeba skupina pěti not doznívá najednou v akordu,“ vzpomíná nadšeně Radek Baborák a dodává: „Je to zásadní výzva někam poprvé přijet a uvědomit si, že tempa a hlasitost se kterou cvičím v mém hudebním sklepě v Praze, se výrazně změní s ohledem na prostor, kde se koncert koná. S tím počítám. Velkou roli hraje časově prostorová představivost, kterou každý hudebník má. Já s ní pracuji a používám ji vědomě. Hrát jakoukoliv skladbu všude v jednom tempu a v jednom výrazu je nemožné.“

Slavnostního zahájení se o den později v šumperském klášterním kostele ujal rezidenční soubor festivalu Musica Florea. Natěšené publikum se přesvědčilo, že Antonín Reichenauer je právem nazýván „českým Vivaldim“ a jeho zpěvné melodie patří k pokladům barokní hudby. Emocemi nabitý večer si užili všichni, včetně mnoha vzácných hostů. Patřili k nim mimo jiné hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, starosta města Šumperk Tomáš Spurný a další příznivci.

„Jsem upřímně nadšen, že jsme letošní ročník dotáhli do zdárného konce. Ačkoliv nás stále omezují povinné respirátory a nutnost kovidových potvrzení od návštěvníků, všichni nařízení respektujeme a tím dokazujeme, že i za takových podmínek je možné uspořádat kulturní akci,“ zhodnotil zahájení ředitel festivalu Roman Janků.

Radek Baborák - Klášterní hudební slavnosti 2021 (foto Jiří Kučera)
Radek Baborák – Klášterní hudební slavnosti 2021 (foto Jiří Kučera)

Klášterní hudební slavnosti v nejbližších dnech pokračují pěti koncerty:

  • Nejprve v neděli 4. července rozezní Romantické varhany v komplexu monumentálního kláštera Hory Matky Boží na Hedeči polský varhaník Waclaw Golonka.
  • V pondělí 5. července multitalentovaná hudebnice a zpěvačka Gabriela Vermelho probudí nálady, pocity a poezii v nádherné secesní Tančírně v Račím údolí.
  • Na folklórní strunu o den později zahraje mladá houslistka Markéta Janoušková s cimbálovou muzikou v originálním kulturním domě Skleník v Loučné nad Desnou.
  • S duchovním programem autentické interpretace staré hudby zavítá 8. července do Šternberku pětice mladých zpěváků Ensemble Baroque Quintet a
  • v sobotu 10. července bude příležitost užít si Vivaldiho Čtvero ročních dob v kouzelné Karlově Studánce.

Festival potrvá celé prázdniny až do září. Do té doby uvede dalších 13 koncertů v duchu letošního motta Česká hudební rozmanitost. Bude mezi nimi komorní večer, open air koncert na nádvoří zámku, původní barokní opera, koncert pro 51 strun, etno cesta kolem světa, mužské vokální kvarteto, jazz a swing i konfrontace s Mozartem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments