Rozvolněný koncert v parku zakončil „nekoncertní“ sezonu Brno Contemporary Orchestra

Soubor Brno Contemporary Orchestra (BCO) ve čtvrtek 30. června netradičně zakončil svou netradiční koncertní sezonu. V parku v altánu za pavilonem Anthropos provedl svůj první promenádní koncert pro děti a rodiče.

Brno Contemporary Orchestra - Divoká Šárka v Brně (foto Brno Contemporary Orchestra)
Brno Contemporary Orchestra – Divoká Šárka v Brně (foto Brno Contemporary Orchestra)

Koncertní sezona 2020-21 byla původně naplánována jako slavnostní, jubilejní – orchestr měl během ní oslavit své 10. narozeniny. Epidemie nakonec nedovolila odehrát téměř žádný z koncertů, a tak se BCO rozhodlo všechny akce přesunout a své síly a finance využít jinak. Pustilo se do nahrávání svého profilového CD u americké nahrávací společnosti, které by mělo vyjít v říjnu letošního roku a do přípravy unikátního projektu Please, Do Not Disturb, který probíhal od 15. do 21. března 2021. Vznikla tak sedmidílná minisérie živých koncertů z uzavřených brněnských hotelů, která reagovala na mimořádnou pandemickou situaci. Všechny skladby jsou stále k vidění na youtube kanálu BCO.

Celá 10. koncertní sezona se tedy přesouvá na rok 2021-2022 a protože by to nebylo BCO, aby opět nereagovalo na aktuální situaci, rozhodl se dramaturg Viktor Pantůček a umělecký vedoucí a dirigent orchestru Pavel Šnajdr uspořádat na závěr této „nekoncertní“ sezony rozvolněný závěrečný koncert v parku. Protože orchestr má v repertoáru skladbu Šárka z pera Miloše Štědroně, byl vybrán termín 30. června, kdy má Šárka svátek. Koncert byl umístěn do altánu u řeky, a jelikož se ten den rozdávalo vysvědčení, nechyběla ani Kuchyňská revueBohuslava Martinů a divadlo DIP pro děti a kousek dál pod stromy místo pro výtvarné kreace na kole i snožmo.

Brno Contemporary Orchestra - Divoká Šárka v Brně (foto Brno Contemporary Orchestra)
Brno Contemporary Orchestra – Divoká Šárka v Brně (foto Brno Contemporary Orchestra)

Vzhledem k tomu, že koncert byl u řeky, hrála se Vltavaod Marka Piačka. Obojí z cyklu BCO „Má vlast podle Bedřicha Smetany“.  A protože nedaleko často někdo řečnívá, objevil se tu v roli politického řečníka ve skladbě Mauricio Kagela speciální host koncertu – slovenský divadelní a filmový herec Milan Kňažko, který hřímal politické floskule a fráze za potlesku a vřavy neexistujícího i existující davu. Text mistrně přeložil a přebásnil Jan Trna. Podle organizátorů je text stáke až mrazivě aktuální, především v období před volbami.

Na úplný závěr zazněla pomyslná třešnička na dortu v podobě sklady Petra Kofroňe Imaginární symfonie.

Svou přesunutou 10. koncertní sezonu BCO představí 23. září při svém prvním koncertě s názvem PASÁŽE VEDOU PRÁVĚ TAK DOMEM JAKO KE HVĚZDÁM, ale 24. – 25. srpna je bude možné potkat také na festivalu Ostravské dny nové hudby.

Milan Kňažko a Brno Contemporary Orchestra - Divoká Šárka v Brně (foto Brno Contemporary Orchestra)
Milan Kňažko a Brno Contemporary Orchestra – Divoká Šárka v Brně (foto Brno Contemporary Orchestra)

Divoká Šárka v Brně
30. června 2021 od 17:00 v altánu za pavilonem Anthropos

Program:
Bohuslav Martinů: Kuchyňská revue, jazzový balet o jednom dějství

Marek Piaček: Aqua Mater z cyklu Má vlast podle Bedřicha Smetany
Mauricio Kagel: Der Tribun (Tribun) pro politického řečníka, nahrávku vášnivého davu a pochodový orchestr; překlad a přebásnění: Jan Trna
Miloš Štědroň: Šárka z cyklu Má vlast podle Bedřicha Smetany
Petr Kofroň: Imaginární symfonie

Brno Contemporary Orchestra
Dirigent: Pavel Šnajdr
Politický řečník v Tribunovi: Milan Kňažko
Divadlo DIP
Tvořivý program pro děti během koncertu zajistily Michaela Gerichová, Barbora Slivová a Nikola Virglerová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments