Zahajovací koncert Dvořákovy Prahy uvidí v přímém přenosu i Václavské náměstí

Zahajovací koncert 8. ročníku festivalu Dvořákova Praha, který se odehraje 7. září v Rudolfinu, bude vysílán v přímém přenosu na kanále ČT art a také přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí. Praha tak bude mít možnost pod širým nebem slyšet Dvořákův slavný violoncellový Koncert h moll, sólový part přednese letošní držitel ceny Antonína Dvořáka Yo-Yo Ma za doprovodu České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem. Dnes to ohlásil festivalový management v čele s uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem.Yo-Yo MaPodle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře je o vstupenky na festival zájem, tržby z předprodejů činí již šest milionů korun. „Předpokládali jsme celkový zisk po skončení festivalu kolem osmi milionů korun. Zájem ale zatím svědčí o tom, že zájem veřejnosti bude větší než loni, kdy měl festival koncerty vyprodány z téměř 90 procent,“ uvedl Kolář. Festival pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, vedle zisku ze vstupného ho kryje kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů.

Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými známými i méně uváděnými díly. V dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků od Wolganga Amadea Mozarta po Arvo Pärta. Vystoupí například věhlasný dirigent Christoph von Dohnányi s Londýnským filharmonickým orchestrem, londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích s klarinetistkou Sabine Meyerovou, gruzínská houslistka Lisa Batiašvili či francouzský violoncellista Gautier Capuçon po boku orchestru curyšské Tonhalle. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu Českou filharmonií vystoupí pianista Piotr Anderszewski či houslista David Garrett.

Program festivalu nabídne všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, Čtvrtá a Šestá zazní v podání České filharmonie, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Světově uznávaný dirigent Semyon Bychkov pak povede Českou filharmonii na závěrečném koncertu při Dvořákově Deváté – Novosvětské.Semjon ByčkovKoncerty Komorní řady se uskuteční od 8. do 16. září v Rudolfinu a Anežském klášteře. V roli kurátora tohoto cyklu letos působí klavírista Ivo Kahánek.

Letos slaví významné jubileum spirituální minimalista Arvo Pärt. Jeho stěžejní díla zazní v Katedrále sv. Víta v provedení Estonského komorního filharmonického sboru a za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Koncertem se Dvořákova Praha zapojí do sbírky na výstavbu nových varhan pro svatovítskou katedrálu.

Dvořákova Praha také nabídne v poloscénickém provedení na dobové historické nástroje a v podání ansámblu staré hudby Freiburský barokní orchestr operu Don Giovanni. Debutový Den D letos náleží houslistovi Janu Mráčkovi a italskému pianistovi Federico Collimu. 20. září bude po celý den na Dvořákově Praze patřit hlavně dětem.

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat