Zahajovací koncert Dvořákovy Prahy uvidí v přímém přenosu i Václavské náměstí

Zahajovací koncert 8. ročníku festivalu Dvořákova Praha, který se odehraje 7. září v Rudolfinu, bude vysílán v přímém přenosu na kanále ČT art a také přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí. Praha tak bude mít možnost pod širým nebem slyšet Dvořákův slavný violoncellový Koncert h moll, sólový part přednese letošní držitel ceny Antonína Dvořáka Yo-Yo Ma za doprovodu České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem. Dnes to ohlásil festivalový management v čele s uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem.Yo-Yo MaPodle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře je o vstupenky na festival zájem, tržby z předprodejů činí již šest milionů korun. „Předpokládali jsme celkový zisk po skončení festivalu kolem osmi milionů korun. Zájem ale zatím svědčí o tom, že zájem veřejnosti bude větší než loni, kdy měl festival koncerty vyprodány z téměř 90 procent,“ uvedl Kolář. Festival pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, vedle zisku ze vstupného ho kryje kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů.

Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými známými i méně uváděnými díly. V dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků od Wolganga Amadea Mozarta po Arvo Pärta. Vystoupí například věhlasný dirigent Christoph von Dohnányi s Londýnským filharmonickým orchestrem, londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích s klarinetistkou Sabine Meyerovou, gruzínská houslistka Lisa Batiašvili či francouzský violoncellista Gautier Capuçon po boku orchestru curyšské Tonhalle. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu Českou filharmonií vystoupí pianista Piotr Anderszewski či houslista David Garrett.

Program festivalu nabídne všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, Čtvrtá a Šestá zazní v podání České filharmonie, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Světově uznávaný dirigent Semyon Bychkov pak povede Českou filharmonii na závěrečném koncertu při Dvořákově Deváté – Novosvětské.Semjon ByčkovKoncerty Komorní řady se uskuteční od 8. do 16. září v Rudolfinu a Anežském klášteře. V roli kurátora tohoto cyklu letos působí klavírista Ivo Kahánek.

Letos slaví významné jubileum spirituální minimalista Arvo Pärt. Jeho stěžejní díla zazní v Katedrále sv. Víta v provedení Estonského komorního filharmonického sboru a za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Koncertem se Dvořákova Praha zapojí do sbírky na výstavbu nových varhan pro svatovítskou katedrálu.

Dvořákova Praha také nabídne v poloscénickém provedení na dobové historické nástroje a v podání ansámblu staré hudby Freiburský barokní orchestr operu Don Giovanni. Debutový Den D letos náleží houslistovi Janu Mráčkovi a italskému pianistovi Federico Collimu. 20. září bude po celý den na Dvořákově Praze patřit hlavně dětem.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat