Zájem diváků bude mimořádně velký, je přesvědčen šéf liberecké opery před premiérou Rigoletta

Klasické zpracování zvolilo liberecké divadlo F. X. Šaldy u nové inscenace Verdiho Rigoletta. V premiéře uvede jednu z nejhranějších světových oper dnes večer. Ambicí je, aby titul na repertoáru vydržel déle než je obvyklé, uvedl šéf libereckého operního souboru, dirigent Martin Doubravský.

„Rigoletto patří k repertoárním top operám, které si to zaslouží. Jsem přesvědčen, že divácký zájem bude mimořádně velký a dovolí nám hrát ho minimálně jedno desetiletí,“ míní Martin Doubravský. Opera bude uváděna v italském originále, s českým a německým překladem. Častými návštěvníky libereckých operních představení totiž bývají i Němci.

Rigoletta složil Verdi v roce 1851, týž rok měla opera premiéru v Benátkách. Autorem libreta je Francesco Maria Piave. Námětem opery byla divadelní hra Victora Huga Král se baví. „Rigoletto je nádherně napsaný dějově, dalo by se to hrát i jako činohra,“ uvedl režisér představení Oldřich Kříž. Podle něj to je dostatečně silný příběh na to, aby ho mohli nastudovat tradičním způsobem.

V roli Rigoletta budou v Liberci alternovat Andrij Škurhan a Anatolij Orel. Vévodu ztvární Aleš Briscein, který se bude v roli střídat s Dušanem Růžičkou a Robertem Smiščíkem. V úloze Gildy se představí Mariana Hochelová či Vanda Šípová.

Oblíbená opera se do repertoáru libereckého divadla vrací po čtyřech desetiletích. „Rozdíl divák určitě pozná. Je to v jiných kostýmech, jiné scéně, s jiným režisérem, jiným dirigentem,“ uvedl Doubravský. Působivá by měla být už samotná scéna, která má evokovat charakterově „pochroumanou“ společnost. „Používáme takové koláže z dobové architektury, které jsou jako zmačkané,“ nastínil autor scény Daniel Dvořák. Scéna je černobílá, barevnost přináší její nasvícení. To je podle Dvořáka ideální pozadí pro renesanční barvité kostýmy, jež pro představení navrhl Roman Šolc. Scénu pro Rigoletta vytvářel Daniel Dvořák už několikrát, naposledy pro provedení v Mexiku. Pokaždé je ale jiná. „Rigoletto je jedna z oper, které mám nejradši. Právě pro ten lidský příběh, který je nesmírně dramatický, až krutý, a přitom jímavý,“ dodal Daniel Dvořák.

 

Giuseppe Verdi:
Rigoletto
Dirigent: Martin Doubravský
Režie: Oldřich Kříž
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Roman Šolc
Sbormistři: Miriam Němcová, Jan Bubák
Dramaturgie: Linda Keprtová
Orchestr Divadla F. X. Šaldy
Sbor Divadla F. X. Šaldy
Premiéra 19. května 2017 Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Vévoda mantovský – Aleš Briscein (alt. Robert Smiščík / Dušan Růžička)
Rigoletto – Andrij Shkurhan (alt. Anatolij Orel)
Gilda – Mariana Hochelová (alt. Vanda Šípová)
Sparafucile – Pavel Vančura (alt. Ladislav Mlejnek)
Maddalena – Alžběta Vomáčková (alt. Hana Dobešová)
Giovanna – Blanka Černá
Monterone – Roman Vocel (alt. Pavel Vančura)
Marullo – Csaba Kotlár
Borsa – Sergey Kostov (alt. Dušan Růžička)
Hrabě Ceprano – Andrej Styrkul (alt. Hynek Grania)
Hraběnka Ceprano – Zuzana Maxová Pecová
Páže – Šárka Venclová
Stráž – Zdeněk Lorenc (alt. Andrej Styrkul)
Dcera Monteroneho – Veronika Mičjarová

www.saldovo-divadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Rigoletto (DFXŠ Liberec 2017)

[yasr_visitor_votes postid="255220" size="small"]

Mohlo by vás zajímat