Zakončení hudebního festivalu Petra Dvorského ve Valči bude věnováno Mozartovi

Ve Valči na Třebíčsku dnes večer skončí 22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. V mnoha směrech byl podle Lenky Šimečkové z pořádající agentury ARS/KONCERT kvůli koronaviru neobvyklý. Z dramaturgie nejprve vypadli zahraniční hosté, změnil místo i termín konání a nakonec se program upravoval i kvůli nemoci interpretů. Koncerty v průměru navštěvovalo kolem 250 lidí.

Hotel Zámek Valeč (zdroj FB)

„Ročník to byl samozřejmě velmi zvláštní a velmi ovlivněný, byl to takový ročník všeobecných změn,“ řekla novinářům Lenka Šimečková. Se zvyšujícím se počtem nakažených Covidem-19 se obávala, že festival nebude vůbec. „Byla to spousta bezesných nocí,“ přiznala Šimečková. Některé změny se podle ní děly na poslední chvíli, když onemocněl některý z účinkujících. „Třeba z vokálního kvartetu Bohemia Voice jsme měli trio, z vokálního kvintetu Ensemble Frizzante jsme měli kvarteto, a to všechno třeba přes noc. Všechno jsme to zvládli i díky účinkujícím, kteří změnili program tak, aby se koncert vůbec mohl uskutečnit,“ řekla Šimečková.

Tradičním domovem festivalu, připravovaném původně na první polovinu srpna, byly Jaroměřice nad Rokytnou. Tamní zámecká zahrada mohla pojmout při zahajovacím večeru i 2500 lidí. Když se pořadatelé rozhodli posunout termín na září, přesunuli ho do nedalekého hotelu Zámek Valeč. Jeho velký sál má kapacitu do 500 lidí, což vyhovělo současným omezením spojeným s koronavirovou pandemií. Některé komornější koncerty se konaly i v třebíčské bazilice svatého Prokopa nebo Sále předků jaroměřického zámku.

C. Monteverdi: L’Arianna – Martin Ptáček – MHF Petra Dvorského (foto František Hruška)

Festival, který letos nabídl deset hudebních či divadelních večerů, v minulých letech navštívilo i 7000 lidí. Letošní návštěvnost se vzhledem k obavám lidí i protiepidemickým opatřením nedá podle Šimečkové s uplynulými ročníky srovnávat. „Myslím si, že přišli ti skalní návštěvnici. Lidé se opravdu bavili, protože my jsme ten ročník letos udělali takový odlehčenější,“ řekla Šimečková.

Velký úspěch podle ní mělo čtvrteční představení Čochtan vypravuje v podání Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. „Bylo tady skoro 300 lidí a prosmáli jsme se večerem. Odcházelo se v tak úžasné atmosféře, že roušky neroušky to z těch lidí zářilo,“ řekla Šimečková.

O dnešní závěrečný koncert, který bude věnovaný dílu Wolfganga Amadea Mozarta, je podle Šimečkové podobný zájem jako o Dvořáka. Pořadatelé začali s předprodejem vstupenek v létě. Většina zájemců se ale rozhodovala až na poslední chvíli po ujištění, že se koncert opravdu uskuteční.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments