Závěrečný koncert Košického hudebního jara bude apelovat na lidské hodnoty

Závěrečný koncert 67. ročníku Mezinárodního festivalu Košické hudební jaro přinese magické tóny harfy v podání Claudie Lucie Lamanny. Italská umělkyně také publiku představí novou harfu, která nedávno přibyla do rodiny nástrojů košické filharmonie. Vyvrcholením festivalu bude provedení Symfonie č. 7 "Leningradské" Dmitrije Šostakoviče. Dílo je univerzálním apelem proti veškeré totalitě a agresi. Orchestr Státní filharmonie Košice povede charismatický dirigent Ilyich Rivas.
Claudia Lucia Lamanna (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Claudia Lucia Lamanna (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Glièrův Koncert Es dur pro harfu a orchestr v interpretaci Claudie Lucie Lamanny za doprovodu orchestru Státní filharmonie Košice a Šostakovičova Leningradská pod taktovkou Ilyiche Rivase uzavřou 67. ročník festivalu Košické hudební jaro. Koncert se ponese na vlnách krásy tónů harfy a apelu na lidské hodnoty.

“Koncert Es dur pro harfu a orchestr Reinholda Glièra je milníkem v harfovém repertoáru, který posluchače vtáhne do hudebních stylů od vídeňského klasicismu po ruský romantický nacionalismus. Ne náhodou se jedná o jeden z nejkrásnějších a nejobtížnějších koncertů pro harfu, který má u posluchačů vždy velký úspěch. Koncert byl zkomponován v roce 1938 a věnován harfistce Xenii Erdely, profesorce Moskevské konzervatoře, která poprvé vystoupila se Státním filharmonickým orchestrem, a je prvním dílem této formy ve skladatelově tvorbě. Osobně tento koncert miluji, protože jsem ho poprvé hrála ve finále 21. ročníku Mezinárodní harfové soutěže v Izraeli, jedné z největších na světě, kterou jsem loni vyhrála,” říká Lamanna. Později měla Claudia Lucia Lamanna možnost zahrát Glièrův koncert s Národním orchestrem ve francouzském Cannes, v Teatro Petruzzelli v italském Bari a s Orquesta Sinfónica de Xalapa v Mexiku.

Americký dirigent venezuelského původu Ilyich Rivas debutoval ve svých šestnácti letech s Atlantským symfonickým orchestrem a následně s mnoha významnými orchestry v Evropě a USA, včetně Londýnské filharmonie, Swedish Radio Symphony Orchestra či Royal Stockholm Philharmonic Orchestra. Ilyich Rivas získal dvouleté dirigentské místo v Baltimore Symphony Orchestra, studoval dirigování na Peabody Institute u legendárního pedagoga Gustava Meiera a úzce spolupracoval s Marin Alsop. K vrcholům posledních sezón patří jeho debuty s Minnesotským orchestrem, Orchestre National de Lyon, Auckland Philharmonia Orchestra a Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Rivas je držitelem dirigentské ceny Bruno Walter National Conductor Preview a Prix Julius Baer ve Švýcarsku.

Ilyich Rivas (foto Mark McNulty)
Ilyich Rivas (foto Mark McNulty)

Koncert pro harfu a orchestr Es dur Reinholda Glièra je vyzrálým skladatelovým dílem. Je instrumentován pro poměrně malé obsazení, což mu jen přidává na šarmu a delikátnosti. Stylově spojuje prvky klasické formy s příměsí ruského romantismu v jemně archaickou žánrovou směs.

Symfonie č. 7 C dur “Leningradská” Dmitrije Šostakoviče je jedním z nejslavnějších děl historie. Je napsána pro velký symfonický orchestr s bohatým zastoupením dechových nástrojů a bicími. Díky Šostakovičovu velkolepému a mistrovskému hudebnímu provedení se dodnes těší obrovské oblibě publika. Navzdory propagandistickému zneužití sovětským režimem je Šostakovičova symfonie nadčasovým apelem na univerzální humanistické hodnoty a symbolem boje proti všem totalitám a agresi.

Závěrečný koncert 67. ročníku Mezinárodního festivalu Košické hudební jaro se uskuteční 25. května 2023 od 19:00 hodin v Domě umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments