Záznamy koncertů Dnů Bohuslava Martinů budou ke zhlédnutí po celý rok

26. ročník festivalu slavného poličského rodáka proběhl, tak jako většina kulturních akcí v prosinci, online. Posluchači sice přišli o atmosféru koncertního sálu a osobní zážitek s interprety, zato se ale koncerty mohly dostat i k zahraničním milovníkům díla českého skladatele. Dalším pozitivem je, že nahrávky koncertů zůstávají i nadále přístupné pro další poslech na webu pořadatele festivalu, Nadace Bohuslava Martinů.
Bohuslav Matoušek a Miroslav Sekera – Dny Bohuslava Martinů 2020 (foto Zdeněk Chrapek)

Epidemiologická situace způsobila změny také v dramaturgii festivalu, dle plánu proběhly pouze komorní koncerty v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Vystoupili na nich špičkoví čeští interpreti všech generací. Tu starší představoval houslista Bohuslav Matoušek, který s dílem Martinů spojil své celoživotní umělecké působení a na festivalovém večeru nahrál houslové sonáty Martinů a Cézara Francka. Klavírní spolupráce se ujal Miroslav Sekera, kterému také patřil vlastní recitál s výběrem převážně české hudby.

Dva večery odehrálo obsazení tria. Smetanovo trio vedle sebe postavilo stálice repertoáru pro klavír, housle a violoncello, Dvořákovy Dumky a Martinů Bergerettes.  Méně obvyklá kombinace klavíru, violoncella a klarinetu pak přednesla další koncert završený Brahmsovým Triem a moll. Připravili ho Ivo Kahánek, Petr Nouzovský a Kateřina Soukalová. Poslední z pěti nahrávek zachytila generaci nejmladší, laureáty loňského ročníku Soutěže Nadace B. Martinů, klavíristu Matouše Zukala a smyčcové Duo Bohémo.

Interpretační soutěž je součástí i proběhlého šestadvacátého ročníku. Zavřené školy a celková situace jí ovšem nedovolili proběhnout v plánovaném listopadovém termínu. V současné chvíli je přesunuta na jaro, a zdali se ji podaří uskutečnit, závisí na vývoji epidemiologických opatření.

Záznamy koncertů můžete zhlédnout na adrese www.martinu.cz/festival.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments