Zdařilý závěr brněnského filharmonického cyklu

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, a v Brně to platí v kauze koncertního sálu. Ten nový se teprve staví (přestože se po něm volá už více než sto let!) a budova operního divadla, která poskytovala své prostory k orchestrálním koncertům, je v rekonstrukci. Tato skutečnost ale přiměla dramaturgii Filharmonie Brno k hledání možností, jak své návštěvníky uspokojit i v těch sálech, které k dispozici má (to je Stadion a sál Besedního domu), a její hledání došlo k až překvapivě dobrým výsledkům.
Jakub Klecker, Igor Ardašev, František Novotný, Filharmonie Brno – Brno 15. března 2018 (zdroj FB / foto Jiří Jelínek)

Jedním z nich byl závěrečný koncert cyklu Filharmonie doma II – Klasicky a moderně – 15. a 16. března v Besedním domě, na jehož programu byl Komorní koncert pro klavír, housle a 13 dechových nástrojů Albana Berga a Symfonie č. 3 a moll, „Skotská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Bergův Koncert sice nese v názvu „komorní“ a je skutečně komorní svým obsazením, ale jeho výsledný dojem je monumentální. Dílo psané v letech 1923–1925 a určené k padesátinám Bergova učitele Arnolda Schönberga posluchače „chytne a nepustí“ – tak je při dokonalé formové přehlednosti výrazově zhuštěné a naléhavé. Zvukově je neustále proměnlivé, využívá nejrůznějších nástrojových kombinací s mimořádnou vynalézavostí a působivostí.

Provedení bylo vynikající. Budiž autorce recenze dovoleno vyslovit názor, že šlo o opožděnou brněnskou premiéru, protože předchozí provedení by si určitě pamatovala – takový zážitek se nezapomíná! Tohoto titulu se ujímají pouze špičkoví interpreti (připomeňme například nahrávku se Svjatoslavem Richterem a Olegem Kaganem) – z jednoduchého důvodu: ti průměrní by jej prostě nezvládli. A za takové interprety je třeba označit všechny, kteří se podíleli na brněnském nastudování. Igor Ardašev jím ukončil trojici večerů, v nichž vystupoval jako rezidenční sólista sezony, kteroužto poctu mu Filharmonie Brno udělila k jeho životnímu jubileu (v prvním večeru hrál Beethovenův Klavírní koncert č. 2 a ve druhém sólové klavírní skladby Janáčka, Dvořáka, Schuberta a Čajkovského). Jeho podíl na skvělém vyznění Bergova Komorního koncertu byl jednoznačný; charakterizovala jej přesnost a disciplinovanost a na druhé straně obrovská šíře zvukových nuancí tvarujících jednotlivé linie nebo důležité detaily.

Houslového partu se ujal František Novotný, obohacující celek ušlechtilým nástrojovým zvukem, na jaký jsme u něj zvyklí, ale navíc přinášející i dramaticky působící polohy, k jakým patřila například spolupráce se sordinovanými žesťovými nástroji či závěrečné pizzicato nad tóny drženými klavírním pedálem. Třináct předních hráčů dechové sekce Filharmonie Brno podalo vesměs excelentní výkony a zasloužilo si bohatý potlesk publika stejně jako precizní dirigent Jakub Klecker. Neboť – a to je další pozitivní poznatek z večera – brněnské publikum skladbu trvající přes čtyřicet minut sledovalo s nelíčeným zájmem, bylo vyprodáno, tudíž musely být přidány židle navíc, a bylo dokonce slyšet volání „bravo“. Obavy, že by publikum protestovalo jako před sto pěti lety při vídeňské premiéře Bergových Dvou písní na texty Petra Altenberga či při pražské premiéře Vojcka roku 1926, kdy musela být první repríza předčasně ukončena a titul stažen z repertoáru, se naštěstí nevyplnily. Dnešní posluchač je už zvyklý i na dodekafonii, jejímž pravidlům je dílo beze zbytku podřízeno.

Po tak náročné první části byla Skotská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho už jen pověstnou třešničkou na dortu. Dirigent svými zřetelnými a inspirativními gesty inicioval jak vláčnou rozezpívanost, tak hybnost orchestrálních sól i atraktivní detaily, z nichž připomeňme alespoň pizzicatové závěry první a druhé věty. Důstojně vystavěným monumentálním závěrem pak Jakub Klecker s Filharmonií Brno večer přesvědčivě uzavřel.

Hodnocení autorky recenze: 95 %

 

Filharmonie doma II
Sólista sezony potřetí
Dirigent: Jakub Klecker
František Novotný (housle)
Igor Ardašev (klavír)
Filharmonie Brno
15. a 16. března 2018 Koncertní sál Besední dům Brno
(psáno z obou koncertů)

program:
Alban Berg: Komorní koncert pro housle, klavír a 13 dechových nástrojů op. 8
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symfonie č. 3 a moll op. 56 „Skotská“

www.filharmonie-brno.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Sólista sezony potřetí – Filharmonie Brno, J. Klecker, I. Ardašev, F. Novotný (Brno 15./16. 3. 2018)

[yasr_visitor_votes postid="289553" size="small"]

Mohlo by vás zajímat