Zelenkova hudba rozezní pražskou Malou Stranu i saskou metropoli
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2017/05/Adam-Viktora_1-660x440.jpg)
Adam Viktora, který stojí za pěti ročníky festivalu a spolu se svým souborem Ensemble Inégal se dlouhodobě osobnosti a tvorbě Jana Dismase Zelenky věnuje, říká: „Zelenka, stejně jako Johann Sebastian Bach, si na své docenění musel nějaký čas počkat. Znovuzrození Bachovy hudby přišlo již v 19. století, Vivaldiho o sto let později a pro nás je ctí, že jsme pomohli dílo barokního génia Zelenky uvést do 21. století.” Dalším rozměrem festivalu je i jednodenní muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague, které 19. října svede dohromady nejvýznamnější představitele současného zelenkovského výzkumu.
Zelenka Festival Praha – Drážďany je menší svým rozsahem, ale velký svým významem. Jan Dismas Zelenka je dnes jedním z nejznámějších českých skladatelů nejen barokní doby a budí zájem badatelů i hudebníků. Pražsko-drážďanský festival je místem, kde ožívají zapomenuté zelenkovské prameny, aby se vydaly na pouť po světových hudebních pódiích.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2016/02/Benedictus-660x411.jpg)
Český soubor staré hudby Musica Florea pod vedením Marka Štryncla přednese 16. října v Rytířském sále Velkopřevorského paláce Zelenkova orchestrální díla. Bratislavská Musica Aeterna, vedená Peterem Zajíčkem, je první slovenský soubor, zabývající se interpretací staré hudby, s tradicí sahající až do roku 1973. Na 17. října do Rytířského sálu Velkopřevorského paláce připravili slovenští umělci program s názvem J. D. Zelenka – ze sbírky světské vokální hudby III, pro nějž čerpali ze Zelenkovy sbírky světské vokální tvorby jeho současníků. Vrcholem letošního ročníku bude česká premiéra Zelenkovy slavnostní mše Missa Sancti Spiritus ZWV 4 v podání souborů Ensemble Inégal a Dresdner Kammerchor, jejíž provedení se uskuteční 19. října v Kostele Panny Marie pod řetězem. Vedení se ujme dirigent Adam Viktora, který je hnacím motorem festivalu a Zelenkovi zasvětil velkou část svého muzikantského života. Stejný program pak zazní v podání obou spřátelených souborů také 20. října v inspirativním prostředí drážďanského Annenkirche.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2016/10/1.-Musica-Florea-660x411.jpg)
Dne 19. října se v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici uskuteční Zelenka Conference Prague, v níž přednesou badatelé z Austrálie, Velké Británie, Islandu, Německa i Čech nejnovější poznatky o pozoruhodném životě a díle velkého evropského barokního skladatele a hudebníka. „Jsme rádi, že letos opět přijala naše pozvání i Janice B. Stockigt, australská muzikoložka, jejíž monografie patří k základním kamenům dobrodružného zelenkovského bádání. České vydání této legendární práce bude představeno právě v rámci konference 19. října a pro všechny fanoušky zorganizujeme společně s nakladatelstvím Vyšehrad i autogramiádu,” říká Adam Viktora, který sám patří k respektovaným “zelenkologům” a dodává: „Stále vzrůstající zájem o Zelenkovu hudbu je ve značném rozporu s akutním nedostatkem informací vzešlých z probíhajícího muzikologického výzkumu. Zelenka Conference Prague si klade za cíl vytvořit platformu pro zveřejnění a prezentaci výsledků současných zelenkovských badatelů a zároveň chce být impulsem a inspirací pro rozvoj dosud stagnujícího výzkumu v Čechách.”
Jan Dismas Zelenka (1679-1745) byl ve své době jedním z nejrespektovanějších hudebníků a skladatelů. Rodák z Louňovic pod Blaníkem získal hudební vzdělání pravděpodobně na jezuitské koleji sv. Klimenta na Starém Městě pražském. Jeho život a dílo jsou však spjaty zejména se saskou metropolí Drážďany, kam přesídlil kolem roku 1710 v souvislosti se zřízením katolické kaple při rezidenci saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného. Zelenka disponoval kompozičním mistrovstvím i neobyčejnou invencí a vytvořil originální a nenapodobitelný styl. V Drážďanech dosáhl skvělého postavení a uznání nejen jako skladatel, ale i jako virtuóz na kontrabas. Byl klíčovou pedagogickou osobností, stal se chrámovým skladatelem, dvorním kapelníkem a správcem královské hudební sbírky. Za svého života získal obdiv svých výjimečných hudebních současníků, např. J. S. Bacha a G. Ph. Telemanna.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]