Zelenkova hudba rozezní pražskou Malou Stranu i saskou metropoli

Festival zasvěcený českému velikánu barokní hudby Janu Dismasi Zelenkovi Zelenka Festival Praha – Drážďany opět láká na objevnou dramaturgii a skvělé interprety. Mezi 16. a 19. říjnem se v krásných prostorách malostranského kostela Panny Marie pod řetězem a Rytířského sálu Velkopřevorského paláce rozezní Zelenkova světská i duchovní díla. Přednesou je soubory Musica Florea, Musica Aeterna z Bratislavy a také Ensemble Inégal a Dresdner Kammerchor, kteří společně uvedou českou premiéru Zelenkovy mše Missa Sancti Spiritus ZWV 4. Festival tak naplní jeden ze svých cílů, přinést každý rok jednu novodobou premiéru autora, který si získává stále větší věhlas. 20. října pak se Zelenkovou mší zamíří do drážďanského Annenkirche.
Ensemble Inégal – Adam Viktora – Pražské jaro 15. 5. 2017 (foto © Petra Hajská)

Adam Viktora, který stojí za pěti ročníky festivalu a spolu se svým souborem Ensemble Inégal se dlouhodobě osobnosti a tvorbě Jana Dismase Zelenky věnuje, říká: „Zelenka, stejně jako Johann Sebastian Bach, si na své docenění musel nějaký čas počkat. Znovuzrození Bachovy hudby přišlo již v 19. století, Vivaldiho o sto let později a pro nás je ctí, že jsme pomohli dílo barokního génia Zelenky uvést do 21. století.” Dalším rozměrem festivalu je i jednodenní muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague, které 19. října svede dohromady nejvýznamnější představitele současného zelenkovského výzkumu.

Zelenka Festival Praha – Drážďany je menší svým rozsahem, ale velký svým významem. Jan Dismas Zelenka je dnes jedním z nejznámějších českých skladatelů nejen barokní doby a budí zájem badatelů i hudebníků. Pražsko-drážďanský festival je místem, kde ožívají zapomenuté zelenkovské prameny, aby se vydaly na pouť po světových hudebních pódiích.

Jan Dismas Zelenka: Missa Divi Xaverii, árie Benedictus (foto slub-dresden.de)

Český soubor staré hudby Musica Florea pod vedením Marka Štryncla přednese 16. října v Rytířském sále Velkopřevorského paláce Zelenkova orchestrální díla. Bratislavská Musica Aeterna, vedená Peterem Zajíčkem, je první slovenský soubor, zabývající se interpretací staré hudby, s tradicí sahající až do roku 1973. Na 17. října do Rytířského sálu Velkopřevorského paláce připravili slovenští umělci program s názvem J. D. Zelenka – ze sbírky světské vokální hudby III, pro nějž čerpali ze  Zelenkovy sbírky světské vokální tvorby jeho současníků. Vrcholem letošního ročníku bude česká premiéra Zelenkovy slavnostní mše Missa Sancti Spiritus ZWV 4 v podání souborů Ensemble Inégal a Dresdner Kammerchor, jejíž provedení se uskuteční 19. října v Kostele Panny Marie pod řetězem. Vedení se ujme dirigent Adam Viktora, který je hnacím motorem festivalu a Zelenkovi zasvětil velkou část svého muzikantského života. Stejný program pak zazní v podání obou spřátelených souborů také 20. října v inspirativním prostředí drážďanského Annenkirche.

Musica Florea, Marek Štryncl a sólisté (foto archiv Musica Viva)

Dne 19. října se v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici uskuteční Zelenka Conference Prague, v níž přednesou badatelé z Austrálie, Velké Británie, Islandu, Německa i Čech nejnovější poznatky o pozoruhodném životě a díle velkého evropského barokního skladatele a hudebníka. „Jsme rádi, že letos opět přijala naše pozvání i Janice B. Stockigt, australská muzikoložka, jejíž monografie patří k základním kamenům dobrodružného zelenkovského bádání. České vydání této legendární práce bude představeno právě v rámci konference 19. října a pro všechny fanoušky zorganizujeme společně s nakladatelstvím Vyšehrad i autogramiádu,” říká Adam Viktora, který sám patří k respektovaným “zelenkologům” a dodává: „Stále vzrůstající zájem o Zelenkovu hudbu je ve značném rozporu s akutním nedostatkem informací vzešlých z probíhajícího muzikologického výzkumu. Zelenka Conference Prague si klade za cíl vytvořit platformu pro zveřejnění a prezentaci výsledků současných zelenkovských badatelů a zároveň chce být impulsem a inspirací pro rozvoj dosud stagnujícího výzkumu v Čechách.”

Jan Dismas Zelenka (1679-1745) byl ve své době jedním z nejrespektovanějších hudebníků a skladatelů. Rodák z Louňovic pod Blaníkem získal hudební vzdělání pravděpodobně na jezuitské koleji sv. Klimenta na Starém Městě pražském. Jeho život a dílo jsou však spjaty zejména se saskou metropolí Drážďany, kam přesídlil kolem roku 1710 v souvislosti se zřízením katolické kaple při rezidenci saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného. Zelenka disponoval kompozičním mistrovstvím i neobyčejnou invencí a vytvořil originální a nenapodobitelný styl. V Drážďanech dosáhl skvělého postavení a uznání nejen jako skladatel, ale i jako virtuóz na kontrabas. Byl klíčovou pedagogickou osobností, stal se chrámovým skladatelem, dvorním kapelníkem a správcem královské hudební sbírky. Za svého života získal obdiv svých výjimečných hudebních současníků, např. J. S. Bacha a G. Ph. Telemanna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]