Zemlinského kvarteto uvede komplet smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka

Zemlinského kvarteto ve středu 20. ledna v 19:30 hodin odehraje online úvodní večer čtvrtého ročníku své úspěšné koncertní série s názvem 4plus. Letošní řada šesti komorních koncertů je věnována soubornému provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka, jako pocta skladateli u příležitosti 180. výročí jeho narození. Všechny koncerty se opět uskuteční ve Velkém sále pražské Městské knihovny.

Zemlinského kvarteto (foto Ilona Sochorová)

„Koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí, jsme založili v roce 2018,“ říká Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž celou sérii organizuje. „Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla naše touha uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat, a na které by též mohl představit zajímavé hosty, s nimiž se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti. A druhá z nich dojde naplnění právě v roce 2021…”

V letech 2007-2014 natočilo Zemlinského kvarteto kompletní dílo pro smyčcové kvarteto nejznámějšího českého autora Antonína Dvořáka; jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který se pustil do tak velikého projektu. Velkou výzvu pro kvarteto již dávno představovala myšlenka souborného provedení všech těchto Dvořákových komorních děl na koncertním pódiu. Nejvhodnějším rokem se zdál být rok 2021, v němž si připomínáme 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Právě tam tedy soubor směřoval celý vývoj série 4plus – k šesti koncertům z díla A. Dvořáka, na kterých kromě všech čtrnácti kvartetů zazní též další jeho známá komorní díla. V příštím týdnu to bude slavný violový kvintet op. 97, kde se jako host uvede skvělý český violista Karel Untermüller. Na dalších koncertech diváci uslyší například smyčcový sextet, který Zemlinského kvarteto provede společně s bratry Petrem a Pavlem Šporclovými, v nové úpravě Cypřišů pro soprán a smyčcové kvarteto se představí zpěvačka Michaela Gemrotová a hudebníci budou také opětovně spolupracovat i s Pražským komorním baletem, který pro letošní sérii připravuje novou choreografii na jeden z méně hraných Dvořákových kvartetů – Kvartet d moll op. 34.

Při tvorbě jednotlivých programů bylo naším jasným cílem zachovat jejich vyváženost – snahou bylo zařadit na každý koncert jedno rané a jedno vrcholné Mistrovo dílo,“ vysvětluje Holman. „Posluchači tak budou moci porovnávat různá období Dvořákovy tvorby, sledovat jeho vývoj a rozkrývat mnohá tajemství ukrytá v jeho rozsáhlém fascinujícím díle…“

Program koncertu 20. ledna 2021:
Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2, B8
Smyčcový kvartet č. 7 a moll op. 16, B45
Violový kvintet Es dur op. 97, B180

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments