Zemřel brazilský klavírista Nelson Freire

Slavný brazilský klavírista Nelson Freire, jehož kariéra trvala více než padesát let, zemřel 1. listopadu 2021 ve svém domě v Riu de Janeiru ve věku 77 let.

Nelson Freire (zdroj Theatro São Pedro)
Nelson Freire (zdroj Theatro São Pedro)

Nelson José Pinto Freire, jeden z nejslavnějších klavíristů druhé poloviny 20. století, byl výjimečným hudebníkem. Zanechal po sobě bohaté množství nahrávek, zejména u společnosti Decca, u níž byl od roku 2001 exkluzivním umělcem.

Freire se narodil 18. října 1944 v brazilském městě Boa Esperança a ve třech letech se začal učit hrát na klavír u Nise Obina a Lucii Branco. Poprvé veřejně vystoupil o dva roky později. Jeho kariéra začala ve dvanácti letech na Mezinárodní klavírní soutěži v Rio de Janeiru v roce 1957, kde přednesl Beethovenův Císařský koncert. V soutěži skončil sedmý, ale co je důležité, získal stipendium, které mu usnadnilo další studium.

Brzy poté odjel do Vídně studovat k učiteli Friedricha Guldy, Bruno Seidlhoferovi, a v roce 1964 získal medaili Dinu Lipattiho v Londýně a první cenu na Mezinárodní hudební soutěži Vianna da Motta v Lisabonu.

Od té doby vystupoval prakticky ve všech největších koncertních sálech světa a s nejvýznamnějšími orchestry. Koncertně i na deskách spolupracoval s mnoha světovými hudebními osobnostmi. Zejména s Marthou Argerich ho pojil dlouholetý a hluboký umělecký i osobní vztah, mnohokrát spolu vystupovali a natočili řadu společných alb.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments