Zemřel kostýmní výtvarník Jan Růžička

Ve věku 74 let zemřel v sobotu kostýmní a scénický výtvarník Jan Růžička. Podílel se na řadě divadelních inscenací, českých, zahraničních či koprodukčních filmech a seriálech. Vytvořil kostýmy například pro snímky Lída Baarová, Skalpel, prosím, Král zlodějů nebo pro obě pohádky Princezna ze mlejna, a spolupracoval na inscenacích Dvě vdovy, La traviata a Don Giovanni.
Jan Růžička (zdroj FB)

Jan Růžička se narodil v roce 1946 v Brně, na Janáčkově akademii múzických umění vystudoval obor činoherní režie. Poté působil ve stálém angažmá v divadlech v Opavě, Uherském Hradišti a Mostě jako režisér, výtvarník, dramaturg a šéf výpravy. Od začátku 80. let pracoval na volné noze jako kostýmní výtvarník a scénograf a podílel se na desítkách inscenací v několika divadlech. Například v Národním divadle spolupracoval s režisérkou Janou Kališovou a scénografem Miloněm Kališem na inscenacích Dvě vdovy (1996), La traviata (1998) a Don Giovanni (2000).

Jeho charakteristické výtvarné pojetí scény je zaznamenáno v řadě českých i koprodukčních filmech a seriálech, například Skalpel, prosím, Citlivá místa, Žabí král, Největší z pierotů, Mladý Ivanhoe a další.

Růžičkova tvorba zahrnuje i práci na animovaných filmech, věnoval se tvorbě písňových textů a scénářů a občas i činoherní režii.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na