Zemřel kostýmní výtvarník Jan Růžička

Ve věku 74 let zemřel v sobotu kostýmní a scénický výtvarník Jan Růžička. Podílel se na řadě divadelních inscenací, českých, zahraničních či koprodukčních filmech a seriálech. Vytvořil kostýmy například pro snímky Lída Baarová, Skalpel, prosím, Král zlodějů nebo pro obě pohádky Princezna ze mlejna, a spolupracoval na inscenacích Dvě vdovy, La traviata a Don Giovanni.
Jan Růžička (zdroj FB)

Jan Růžička se narodil v roce 1946 v Brně, na Janáčkově akademii múzických umění vystudoval obor činoherní režie. Poté působil ve stálém angažmá v divadlech v Opavě, Uherském Hradišti a Mostě jako režisér, výtvarník, dramaturg a šéf výpravy. Od začátku 80. let pracoval na volné noze jako kostýmní výtvarník a scénograf a podílel se na desítkách inscenací v několika divadlech. Například v Národním divadle spolupracoval s režisérkou Janou Kališovou a scénografem Miloněm Kališem na inscenacích Dvě vdovy (1996), La traviata (1998) a Don Giovanni (2000).

Jeho charakteristické výtvarné pojetí scény je zaznamenáno v řadě českých i koprodukčních filmech a seriálech, například Skalpel, prosím, Citlivá místa, Žabí král, Největší z pierotů, Mladý Ivanhoe a další.

Růžičkova tvorba zahrnuje i práci na animovaných filmech, věnoval se tvorbě písňových textů a scénářů a občas i činoherní režii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat