Týden s hudbou: Koncerty a představení streamované online

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu s diváky: streamování událostí online a zpřístupňování archivů nahrávek a videozáznamů. Pojďte se s námi podívat na výběr událostí z oblasti hudby a opery, které bude možné sledovat online tento týden.
T. Adès: The Exterminating Angel  (zdroj MET)

Pondělí 1. června
Ve 13:00 hodin standardního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britského pianisty Stephena Hougha. Na programu jsou Bachova Partita č. 2 d moll BWV 1004 pro sólové housle v klavírní úpravě Ferruccia Busoniho a Schumannova Fantasie C dur op. 17.

Od 20:00 nabídne Festival Pražské jaro přenos koncertu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK ze Smetanovy síně Obecního domu. Pod taktovkou Tomáše Braunera symfonikové provedou Meditaci a Serenádu Es dur Josefa Suka a Schönbergův Smyčcový sextet „Noc zjasněná“ op. 4.

Úterý 2. června
Od 20:00 bude na stránkách Festivalu Pražské jaro dostupný archivní záznam vystoupení Andráse Schiffa na festivalu v roce 2008. Pod taktovkou Ivána Fischera a za doprovodu Budapest Festival Orchestra tehdy Schiff provedl Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll op. 33.

Středa 3. června
V krátkém intervalu mezi 11:50 a 12:08 bude Komorní orchestr Berg z neobvyklého prostoru placevckého stadionu v Podolí vysílat jeden ze svých mikrokoncertů ke zkoušce sirén. Hudbu k siréně tentokrát složil Jan Ryant Dřízal. Účinkují Sbor Subito a Michaela Králová, Pavla Radostová, Sylva Sasková a Karolína Grebeníčková.

Od 18:15 středoevropského času (CET) se na koncertní podium vrátí nizozemský The Concertgebouw Orchestra. Za řízení Gustava Gimena provedou Beethovenovu Symfonii č. 7.

Od 20:00 bude na stránkách Festivalu Pražské jaro dostupný archivní záznam vystoupení Leonarda Bernsteina na festivalu v roce 1990. Jedná se o záznam závěrečného koncertu, na kterém v souldau s tradicí zazněla Beethovenova Devátá symfonie „s Ódou na radost“.

Čtvrtek 4. června
Od 19:00 hodin bude možné na webu Janáčkovy filharmonie Ostrava vyslechnout přímý přenos koncertu ze společenského sálu Domu kultury města Ostravy, na kterém zazní komorní díla N. Paganiniho, J. S. Bacha, W. Fitzenhagena a G. Goltermanna. Hrají členové Janáčkovy filharmonie.

Od 20:00 bude Pražské jaro živě vysílat koncert z pražského Rudolfina, jehož protagonistou je Česká filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši. Na programu jsou Beethovenovy Smyčcové kvartety č. 14 a 16 v úpravě pro smyčcový orchestr. Večerem provází Ondřej Havelka.

Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamům opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane), Orchestrální svity Afrika Williama Granta Stilla, Rubinsteinovy opery Démon, Symfonie č. 1 z pera Rogera Sessionse a pozdní opery Richarda Strausse Danaina láska z minulých ročníků festivalu BardSummerScape přibude další z výběru šéfdirigenta orchestru Leona Botsteina.

Pátek 5. června
Od 18:15 středoevropského času (CET) se na koncertní podium vrátí nizozemský The Concertgebouw Orchestra. Za řízení Gustava Gimena provedou Dvořákovu Osmou symfonii.

V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) adaptaci opery soudobého britského autora Thomase Adése The Exterminating Angel. Diriguje autor. Účinkují Audrey Luna, Amanda Echalaz, Sally Matthews, Sophie Bewan, David Adam Morre, Christian Van Horn a jiní. Jedná se o představení z 18. listopadu 2018.

Online premiéru velkorysého projektu souborného provedení Pucciniho operního triptychu Il trittico (Il tabarro, Suor Angelica, Gianni Schicchi) uvede londýnský The Royal Opera House. Záznam z roku 2011 bude dostupný od 19:00 londýnského času prostřednictvím facebookového a Youtube kanálu instituce.

Koncertní provedení Bernsteinova Candida nabídne prostřednictvím svých webových stránek anglický The Grange Festival. Na stránkách festivalu jsou mimo jiné již dostupné záznamy Händelovy Agrippiny a Mozartovy Figarovy svatby.

Americká klavíristka Sarah Cahill zahraje od 20:00 hodin pacifického času (PT) program složený z výběru skladeb patřící do jejího rozsáhlejšího projektu s názvem The Future is Female. Projekt s ryze feministickým poselstvím vysílá koncertní agentura Old First Concerts.

Sobota 6. června
Inscenaci Lortzingovy Undine streamuje od 11:00 hodin Vídeňská státní opera. V představení z 18. dubna 2015 účinkovali Carlos Osuna, Annika Gerhards, Lydia Rathkolb, Tae – Joong Yang a Il Hong. Orchestr Vídeňské státní opery řídil Johannes Wildner.   

V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) adaptaci Verdiho Otella. Diriguje Jesús López-Cobos. Účinkují Renée Fleming, Michael Schade a Thomas Hampson. Jedná se o představení z 20. prosince 2008.

Neděle 7. června
V záznamu představení jednoho ze stěžejních baletů klasického repertoáru, Giselle Adolpha Charlese Adama, se ve vysílání Vídeňské státní opery představí Nina Poláková, Masayu Kimoto, Kamil Pavelka a Elena Bottaro mezi jinými. Představení z 28. září 2017 bude dostupné od 19:00 hodin. Diriguje Valery Ofsyanikov.

Od 17:00 východního času (ET) uvede The American Composers Orchestra premiéru další ze série nových objednávek. Chester Englander (bicí) se představí v práci skladatele Josepha Pereiry. Program je zpoplatněn a dostupný prostřednictvím platformy Zoom. Výtěžek bude věnován na podporu umělců.

 

 

 

 

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments