Zemřel Nikolaus Harnoncourt

Čtvrt roku po svých šestaosmdesátých narozeninách zemřel v sobotu světoznámý rakouský dirigent Nikolaus Harnoncourt. Informují o tom dnes zahraniční agentury.

Nikolaus Harnoncourt (foto archiv)
Nikolaus Harnoncourt (foto archiv)

Nikolaus Harnoncourt (6. prosince 1929 – 5. března 2016), který se narodil v Berlíně, ale mládí prožil v Rakousku, v minulosti působil mimo jiné jako člen Vídeňských symfoniků, založil rakouský orchestr historických nástrojů Concentus Musicus nebo vyučoval na salcburské hudební akademii Mozarteum.

„Dne 5. března pokojně v rodinném kruhu zesnul Nikolaus Harnoncourt. Zármutek i vděčnost jsou obrovské. Byla to úžasná spolupráce,“ píše se v prohlášení jeho rodiny.

V manželství, jak poznamenala televize ORF, hrála hudba významnou roli. Harnoncourtova manželka Alice, jejímž nástrojem byla historická viola da gamba, dlouhé roky vystupovala v orchestru Concentus Musicus.

Za své dílo byl Harnoncourt opakovaně oceňován, mimo jiné získal v roce 2001 Grammy či v roce 2005 prestižní Kjótskou cenu za celoživotní dílo.

Nikolause Harnoncourta znají i čeští milovníci vážné hudby a to nejen z rakouských koncertních síní, ale i z Prahy. V roce 2001 byl jednou z hvězd festivalu Pražské jaro, jeho koncert byl tehdy vyprodán.

Na začátku loňského prosince uznávaný dirigent nečekaně oznámil, že ruší veškeré své ohlášené závazky a že se stahuje z koncertního pódia do ústraní s tím, že mu jeho síly již nedovolují dál se vystavovat zátěži při vystoupeních (informovali jsme a ohlédnutí za jeho kariérou přinesli zde).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat