Zemřel sbormistr Miroslav Košler

V úterý 20. září 2016 v ranních hodinách zemřel významný český dirigent, sbormistr a hudební pedagog Miroslav Košler. Bylo mu pětaosmdesát let.

Miroslav Košler (foto archiv)
Miroslav Košler (foto archiv)

Miroslav Košler se narodil 25. července 1931 v Praze, v roce 1962 úspěšně absolvoval dirigentský obor na Akademii múzických umění v Praze. Mezi jeho významná působiště patřil Pražský smíšený sbor (dříve Pěvecký sbor ČKD Praha), Pražský mužský sbor FOK a od roku 2005 také Pražský filharmonický sbor. Kromě českých těles spolupracoval rovněž s řadou souborů evropských, např. s filharmoniemi z Vídně a Drážďan, s milánskou La Scalou či se Slovenskou filharmonií.

Od roku 1993 působil Miroslav Košler jako profesor sborového dirigování na Pražské konzervatoři a tento obor vyučoval také na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Byl stálým členem porot mezinárodních sborových soutěží (Praha, Spittal an der Drau, Verona, Tolosa, Arnhem, Gorizia aj.). Působil rovněž v Hudební komisi Unie českých pěveckých sborů.

Za svoji práci byl oceněn hned několikrát. Obdržel například Cenu Bedřicha Smetany, již za celoživotní záslužnou činnost v oblasti sborového zpěvu uděluje právě Unie českých pěveckých sborů a Sdružení sborových dirigentů AHUV. Stal se také laureátem Ceny Senior Prix Nadace Život umělce. Dne 20. prosince 2010 převzal z rukou tehdejšího ministra kultury Jiřího Bessera medaili Artis Bohemiae Amicis. Pětaosmdesáté nározeniny Miroslava Košlera jsme letos v létě připomněli zde.

Mohlo by vás zajímat