Zemřel skladatel František Gregor Emmert

Po krátké nemoci zemřel v pátek hudební skladatel František Gregor Emmert, bylo mu čtyřiasedmdesát let. Je autorem rozsáhlého díla, složil dvacet šest symfonií, psal také scénickou hudbu. Jeho komorní a vokální tvorba v posledních dekádách vycházela z katolické víry a mystiky. Skladatel František Gregor Emmert se narodil v roce 1940 v Dvojhradí v Krušných horách, většinu tvůrčího života ale spojil s Brnem, kam přišel na začátku šedesátých let studovat skladbu. Sám se později stal dlouholetým pedagogem kompozice na Janáčkově akademii múzických umění. V roce 2006 jej prezident jmenoval profesorem.

K Emmertovým úspěchům řadí Český hudební slovník uvedení Vánočního oratoria v Drážďanech v roce 1971. Státní filharmonie Brno premiérovala například v roce 1975 vokální symfonii Sluneční země a v roce 1981 Sedmou symfonii. Jeho Motetto Salmo 22 poprvé zaznělo v roce 2002 ve Výmaru.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se uplatňoval také jako autor scénické hudby pro Divadlo na provázku, brněnskou Mahenovu činohru a další soubory, například zlínský a uherskohradišťský.

Foto Mezinárodní hudební festival Brno

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky