Zemřel violista a pedagog Milan Škampa, v červnu by oslavil devadesátiny

Ve věku devětaosmdesáti let zemřel v sobotu 14. dubna uznávaný violista Milan Škampa, dlouholetý člen Smetanova kvarteta. V neděli to oznámila jeho manželka Jarmila Škampová. Už od čtyřicátých let dvacátého století patřil Škampa k výrazným osobnostem české vážné hudby. Působil nejen jako hudebník, ale také vychovával další generace muzikantů jako pedagog.

Milan Škampa (zdroj smetanovokvarteto.cz)

Milan Škampa se narodil 4. června roku 1928 v Praze do muzikantské rodiny. Nejprve vynikl ve hře na housle, když se již jako šestnáctiletý stal sólistou rozhlasového orchestru. Velká část jeho života byla spojená s proslulým Smetanovým kvartetem, ve kterém hrál od roku 1956 celých třicet tři sezon na violu. Smetanovo kvarteto absolvovalo od svého vzniku na konci druhé světové války do ukončení působení v roce 1989 přes čtyři tisícovky vystoupení ve čtyřech desítkách zemí čtyř světadílů.

Smetanovo kvarteto u Rudolfina – zleva Milan Škampa, Antonín Kohout, Lubomír Kostecký a Jiří Novák (zdroj ceskafilharmonie.cz)

Koncem šedesátých let začal Milan Škampa učit také na pražské Akademii múzických umění. Byl mimo jiné znalcem komorní hudby Leoše Janáčka, kterou je ale podle jeho vlastních slov problém dobře zahrát. „Buď vám prstíčky běhají a vibrují, i ten tón máte překrásný, ale co chybí, je životní zkušenost… a když zkušenosti jsou, i ty bolestné, pak už zpravidla kostičky trochu křupají,“ řekl kdysi.

Za Škampova působení na Akademii múzických umění také vzniklo Škampovo kvarteto, které působí dodnes. Svou uměleckou dráhu zahájilo v roce 1989 právě pod vedením Milana Škampy a také jeho kolegy ze Smetanova kvarteta Antonína Kohouta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat