Liška Bystrouška v Karlíně

Na jaře roku 2003 vznikl ve Velké Británii v televizi BBC osmapadesátiminutový animovaný film The Cunning Little Vixen (Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky) s hudební nahrávkou dirigovanou Kentem Naganem, který režíroval oceňovaný odborník v oblasti animovaného filmu Geoff Dunbar. V anglickém překladu Janáčkova libreta od Davida Pountneyho. Animované figurky navazují na ilustrace Stanislava Lolka ke kreslenému seriálu Rudolfa Těsnohlídka v Lidových novinách, podle kterého vytvořil Leoš Janáček své libreto. Zkrácenou zfilmovanou verzi opery provázejí už od předehry přidané zvuky, zvířatům byly ponechány skladatelem určené role, ale všechny úlohy mužského rodu byly svěřeny mužům. Film získal mimo jiné Český křišťál na televizním festivalu Zlatá Praha 2004.
Příhody lišky Bystroušky – vizuál (zdroj rozhlas.cz/socr / foto High Eagle Films)

Po základní anglické nahrávce začaly vzápětí vznikat další jazykové verze, konkrétně katalánská, francouzská, španělská, a také česká v produkci České televize Brno (2004). Vyhlášeného konkurzu se zúčastnili mladí pěvci, a tak jsme mohli už před těmi čtrnácti lety a teď znovu v Karlíně slyšet v roli Bystroušky a Kobylky Radku Sehnoutkovou, Martin Gurbaľa jako Revírníka, Marka Olbrzymka v roli Lišáka Zlatohřbítka, Jakuba Tolaše jako Haraštu, Aleš Briscein zpíval Rechtora, Komára a Cvrčka, Zdeněk Plech Jezevce a Lapáka, Eva Garajová byla Revírníkovou a Sovou, Pavel Černoch Kohoutem. Spolu s nimi zpíval sbor Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno (sbormistr Jakub Klecker). Na všechny jazykové verze dohlížel francouzský dirigent Laurent Pillot jako hudební režisér a také v roli dirigenta.

Právě tento dirigent Laurent Pillot se kromě svých jiných uměleckých závazků plánovitě věnuje také doprovázení filmového zpracování Lišky Bystroušky živým orchestrem, aby dále rozšířil povědomí o animované verzi mezi další a další obecenstvo. Takto jsme jej tedy poznali ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu ve Foru Karlín. Laurent Pillot se mimo jiné soustředí na práci s mladými pěvci a hudebníky, v Mnichově se podílel na založení Operního studia Bavorské státní opery a už celé desetiletí úzce spolupracuje s Evropským operním centrem, s jeho pěvci a s Orchestrem mladých Evropské unie.

Promítání filmu ve Foru Karlín se zúčastnil značný počet vnímavých diváků, především rodičů s dětmi, a domnívám se, že by byli určitě uvítali možnost koupit si na místě DVD s předvedenou českou nahrávkou animované Bystroušky.

 

Leoš Janáček:
Příhody lišky Bystroušky
animovaný film BBC s živou hudbou
Režie filmu: Geoff Dunbar
Dirigent: Laurent Pillot
Sbormistr: Jakub Klecker
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Státní filharmonii Brno
14. dubna 2018 Forum Karlín Praha

Bystrouška – Radka Sehnoutková
Revírník– Martin Gurbaľ
Lišák Zlatohřbítek – Marek Olbrzymek
Harašta – Jakub Tolaš
Rechtor, Komár, Cvrček – Aleš Briscein
Jezevec, Lapák – Zdeněk Plech
Revírníková, Sova – Eva Garajová
Kohout – Pavel Černoch

www.rozhlas.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat