Znojemský festival ve znamení Myslivečka začíná

Právě dnes čeká druhé největší jihomoravské město začátek už sedmého ročníku Hudebního festivalu Znojmo – každoroční zdejší nejvýznamnější kulturní události.


Ten letošní festivalový ročník je naplánován od 8. do 24.července a je věnován velkému letošnímu hudebnímu jubileu – 230. výročí od úmrtí předního českého skladatele období klasicismu Josefa Myslivečka (9.3.1737 Praha – 4.2.1781 Řím). Poprvé v historii se tak festival věnuje české klasické hudbě. I letos se ale bude snažit o spojení zdánlivě nespojitelného: Myslivečkova hudba totiž bude ve festivalovém programu znít na různé způsoby – vedle klasického pojetí je na programu například také její jazzové zpracování v podání Najponk Tria a cimbálové aranžmá s cimbálovou muzikou Olina.


Vrcholem znojemského festivalu je ale bezesporu Myslivečkova opera Motezuma, v hudebním nastudování Romana Válka a v režii Michaela Taranta. Do titulní role byl obsazen známý polský kontratenorista Jakub Burzynski, v dalších partech se představí Marie Fajtová, Jaroslav Březina, Michaela Šrůmová, Tomáš Kořínek a Marian Krejčík. Uvedení Motezumy na Znojemském hudebním festivalu, kdy premiéra je naplánována na příští sobotu, přitom bude vůbec prvním uceleným provedením této opery v italském originále a na dobové nástroje u nás. Této události se na Opeře Plus pochopitelně budeme ještě věnovat.


V Jízdárně Louckého kláštera se mohou milovníci cembala již na dnešním zahajovacím koncertu těšit na Poulencův Concert Champêtre pro cembalo a orchestr, v němž se představí Monika Knoblochová, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Romanem Válkem má dnes na programu i Dvořákovu Novosvětskou. Znojemského festivalu se zúčastní také jeho patron Pavel Šporcl, který tu vystoupí s romskou cimbálovou kapelou Romano Stilo. Slavnostní zakončení letošního festivalového ročníku obstará s Myslivečkovou hudbou The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir a dirigent Marek Štryncl. Za zmínku stojí určitě i to, že na každém festivalovém koncertu nebo představení mohou návštěvníci degustovat víno místních vinařů.

www.hudbaznojmo.cz

 

Související články


Napsat komentář