Znojemský hudební festival uvede hudbu královských dvorů

Festival Znojmo, jehož 15. ročník se koná 11. až 28. července 2019, připomene hudbu skladatelů na královských dvorech. Vrcholem akce s podtitulem Hudba králů bude oratorium Saul Georga Friedricha Händela. Zazní také hudba Antonína Dvořáka, Antonia Vivaldiho, Johna Dowlanda a dalších skladatelů. Festival také oslaví 30 let od pádu železné opony. Novináře o tom informoval prezident a zakladatel festivalu Jiří Ludvík.
Roman Válek – Hudební festival Znojmo (foto FB HFZ)

Výročí sametové revoluce, kdy se opět spojil česko-rakouský kulturní region, festival připomene hned zahajovacím koncertem 11. července 2019. Na nádvoří proboštství sv. Hypolita na znojemském Hradišti ho provede houslista a zároveň patron znojemského festivalu Pavel Šporcl v doprovodu Pražské komorní filharmonie. Návštěvníci mimo jiné uslyší Dvořákovy Slovanské tance.

Závěr festivalu bude patřit Händelovu scénickému oratoriu Saul. Přímo ve Znojmě vznikne takzvaná festivalová stagiona a návštěvníci tak budou svědky inscenace připravené pro prostor jízdárny Louckého kláštera. “Jako dirigenta mám vedle sebe Romana Válka, který vymýšlí dramaturgii, jaké opery budeme ve Znojmě hrát. Vždy vymýšlí něco úplně nového. Třeba Saul je opravdu česká premiéra,” uvedl Ludvík.

Saula označují organizátoři za nejlépe obsazené operní představení sezony v České republice. V hlavní roli se představí operní pěvec Adam Plachetka.

Saula jsme uvedli už dvakrát – v Brně a v Praze. Ve Znojmě to ale bude poprvé scénicky. Už se na to moc těším, bude to jedinečné představení,” sdělil Plachetka. Spolu s ním se jako David představí německý kontratenorista Andreas Scholl. Operní představení s 54 účinkujícími a rezidenčním souborem Czech Ensemble Baroque se odehraje 25., 27. a 28. července. “Opět se potvrdilo, že čím lepší umělec, tím se s ním lépe komunikuje,” podotkl k Schollovi dirigent Válek. “Je to kamarádský a naprosto perfektně připravený muzikant, nejsou s ním žádné problémy,” dodal.

Návštěvníci festivalu se dále mohou těšit na vystoupení českých i zahraničních hudebníků klasiky, ale také cimbálové muziky, jazzu a dalších crossoverových programů.

Festival, který loni zaznamenal účast asi 14.000 lidí, každoročně navštěvuje se svými koncerty i místa, kde se běžně koncerty nekonají. “Letos zavítáme například do proboštství na Hradišti, do Národního parku Podyjí, na magické poutní místo Heiliger Stein, na vranovský zámek, na uherčický zámek či na zámek v Písečném,” sdělil prezident a zakladatel festivalu Ludvík. Přidanou hodnotou festivalu jsou podle něho degustace vín na každém z koncertů a festivalových představení. “Znojmo je vinařské město, a tak je propojení královské hudby a vína v nádherném historickém městě zcela na místě,” konstatoval Ludvík.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na