ZUŠ Open dnes nabídne první ochutnávku v rámci Pražského jara

Letošní ročník festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open dnes symbolicky otevře na pražské Kampě program připravený u příležitosti zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

ZUŠ Open (zdroj SMART Communication)
ZUŠ Open (zdroj SMART Communication)

Hudební odpoledne v režii základních uměleckých škol nabídne od 16:00 hodin na venkovním pódiu koncerty Žesťové harmonie ze ZUŠ Pardubice – Havlíčkova, Dechového orchestru ze ZUŠ Iši Krejčího z Olomouce, Dechového souboru ZUŠ Králíky, Saxofonového kvarteta z pražské ZUŠ. A Voborského a Komorního symfonického orchestru ze ZUŠ z České Lípy, který program uzavře v 19:25 hodin. Během odpoledne bude probíhat i výtvarná dílna pro nejmenší návštěvníky. Program na Kampě je zdarma a vyvrcholí přímým přenosem zahajovacího koncertu Pražského jara ze Smetanovy síně Obecního domu v projekci na velkoplošné obrazovce.

Šestý ročník ZUŠ Open se naplno rozeběhne po celé republice od 22. do 29. května. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. Řada škol se připojuje i s nejrůznějšími charitativními akcemi. Cílem festivalu ZUŠ Open, který ve spolupráci se základními uměleckými školami požádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých škol, ale také upozornit na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství u nás.

Jedním z vrcholů letošního ročníku ZUŠ Open bude dvoudenní prezentace ZUŠ v Senátu Parlamentu ČR pod osobní záštitou jeho předsedy, pana Miloše Vytrčila. 27. května se v Rytířském sále představí vybraní nadaní absolventi Akademie MenART. Koncertu bude předcházet veřejná debata o významu i výzvách současného unikátního systému ZUŠ s jeho aktéry. 28. května se může veřejnost těšit na program ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, který nabídne atraktivní dramaturgii hudebních a tanečních vystoupení vybraných ZUŠ z různých míst republiky.

Festivalovým mottem je „ZUŠ Open pomáhá“, pod kterým se i letos uskuteční řada akcí s charitativním přesahem. Mnohé ZUŠ od počátku válečného konfliktu pořádají i benefiční koncerty pro Ukrajinu a dají ve svém programu na ZUŠ Open prostor i ukrajinským dětem. Další žáci ZUŠ například vystoupí v domovech seniorů nebo zdravotnických zařízeních. „Jsem ráda, že můžeme vést žáky ke společenské odpovědnosti a empatii. Děkuji základním uměleckým školám, že ve svých řadách dávají příležitost těm, jejichž životy jsou spojené se zdravotním či sociálním znevýhodněním, a i všem příchozím ukrajinským dětem a umělcům, kteří také díky otevřenosti českých ZUŠ našli ve svém novém domově podporu a naději v mimořádně těžké životní situaci,” říká patronka festivalu, operní pěvkyně Magdalena Kožená. Osobně přijede podpořit vystupující žáky ZUŠ v Ústeckém kraji dne 24. května 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments