Zůstane Christian Thielemann v Bayreuthu?

Dirigent Christian Thielemann zastával funkci uměleckého ředitele Bayreuthského festivalu až do minulého roku, kdy mu vypršela smlouva. Nyní se spekuluje, zdali vůbec zůstane součástí festivalového týmu.

Christian Thielemann (zdroj Berliner Philharmoniker / foto © Matthias Creutziger)

Katharina Wagner představila zredukovanou podobu letošního Bayreuthského festivalu. Jedná se o sedm představení nové inscenace Bludného Holanďana, šest repríz Mistrů pěvců norimberských a stejným dílem i repríz inscenace Tannhäusera.

Původní plán, uvést celý Prsten Niebelungův v roce 2020, je odložen na příští rok. Dva symfonické koncerty bude dirigovat Andris Nelsons, třetí pak dosavadní umělecký ředitel festivalu Christian Thielemann.

Nakolik zůstane Thielemann součástí festivalového týmu, to je zatím nezodpovězená otázka. Thielemannovi vypršela smlouva ke konci minulého roku, a to po celých dvaceti letech spolupráce. Tento dirigent je oceňován za předního světového specialistu na hudbu Richarda Wagnera, ale nyní se mluví též o jiných dirigentech, zejména těch, náležícím mladší generaci.

V Bayreuthu tři roky působil Kirill Petrenko, avšak odešel, stejně jako Daniel Barenboim. Andris Nelsons v Bayreuthu také nevydržel dlouho.

Letos zde bude debutovat Oksana Lyniv jako první žena na dirigentském postu wagnerovského festivalu. Přemýšlí se o dalších dirigentkách jako je Mirga Gražinytė-Tyla a Joana Mallwitz.

Už nyní řada lidí teskní, že Thielemannovo umělecké vedení by v Bayreuthu chybělo. Oproti nim zase vyvstávají vzpomínky na Thielemannovy kontroverze, ať už se jednalo o problematická vyjádření proti hudebníkům židovského původu či účast na akcích pořádaných krajní pravicí. Katharina Wagner zatím nezavrhla možnost s Thielemannem nadále spolupracovat, ale je téměř jisté, že pokud zůstane Thielemann součástí Bayreuthského týmu, bude ho doplňovat zcela okrajově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments