Ingeborg Radok Žádná byla jmenována novou rektorkou AMU

Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Ingeborg Radok Žádnou rektorkou Akademie múzických umění (AMU). Radok Žádnou navrhl akademický senát školy, její jmenování v lednu odsouhlasila i vláda. Ve funkci vystřídá současného rektora Jana Hančila, který školu vedl po dvě volební období.

Ingeborg Radok Žádná (zdroj FB)

Ingeborg Radok Žádná na AMU dosud působí jako prorektorka pro mezinárodní vztahy a uměleckou činnost a mimo to učí na Katedře hudební produkce Hudební a taneční fakulty AMU.

Zeman při jmenování nové rektorce řekl, že je před ní nesmírně náročný úkol, aby místo „průměrných všedních a nikoho nezajímajících osobností“ AMU i nadále produkovala toho, kdo dokáže oslovit českou veřejnost. Jednotlivé fakulty AMU podle něj od svého vzniku vychovaly velmi výrazné osobnosti českého umění. „S jistým smutkem jsem zaznamenal, kolik z těchto významných osobností v minulých letech odešlo,“ poznamenal. Připomněl například nedávno zesnulé skladatele Vadima Petrova a Ladislava Štaidla.

Ingeborg Radok Žádná se od hry na violoncello a violu da gamba v roce 1996 přesunula do manažerských funkcí v nejrůznějších kulturních institucích, jako jsou třeba Pražský filharmonický sbor nebo Státní opera Praha. Během svého dvacetiletého působení na AMU byla nominována do řady grantových a pracovních komisí a je zástupkyní AMU v Předsednictvu Rady vysokých škol. V roce 2003 obdržela Řád rytíře umění a literatury, udílený francouzskou vládou.

Ve své koncepci zdůrazňuje komunikační, administrativní a podpůrnou roli vůdčí osobnosti školy. Chce klást důraz na lepší připravenost absolventů pro profesní život, na proměnu doktorských programů s ohledem na zlepšení obsahu studia i na finanční podporu studentů a obecně na smělejší vykročení AMU směrem k moderní praxi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments