Zvýšení platů slíbil při zahájení nové sezony ředitel Národního divadla, ministr to potvrdil

Národní divadlo dnes zahájilo svoji novou sezonu, za umělci a zaměstnanci přišel do hlediště historické budovy i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Soubory první české scény vstupují do nové sezony mimo jiné bez budovy Státní opery, která se začne opravovat, ale se ziskem nových prostor a slibem zvýšení mezd.

Národní divadlo (foto archiv)
Národní divadlo (foto archiv)

Ředitel Národního divadla Jan Burian svým zaměstnancům slíbil navýšení o čtyři procenta. “To je základ, půjdeme nad ně,” doplnil ho ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Nechtěl uvést přesné číslo, o kolik by se mohly platy navýšit. “Podle jednání s ministerstvem financí se nám daří navyšovat rozpočet jak na platy, tak celkově. Pokud se ekonomice bude dařit jako dosud, nevidím důvod, aby se to neprojevilo na platové stabilizaci,” uvedl ministr.Národní divadlo (foto archiv)

U příležitosti nové divadelní sezony byl dnes do Síně slávy Národního divadla uveden tanečník Vlastimil Harapes. Cenu mu před hledištěm plným kolegů divadelníků předal ředitel první české scény Jan Burian. “Čtyřicet dva let v tomhle divadle… To byl takový můj domov. Tanec je osvobozující, vždy jsem se cítil svobodný a svobodně. Kdysi k tomu někdo řekl, že tančit můžete kdekoli a kdykoli – když ne jinak, tak alespoň ve svém srdci. Tančete,” řekl při přebírání ceny dojatý Harapes. Muž, jehož jméno je pro mnohé synonymem českého baletu, po skončení aktivní taneční kariéry našel své místo v muzikálu a činohře, učí a na podzim kandiduje do Senátu za ANO.

Vlastimil Harapes (foto archiv umělce)
Vlastimil Harapes (foto archiv umělce)

Ocenění za mimořádný umělecký přínos pro umělce do 35 let si odnesli tři zástupci jednotlivých uměleckých souborů – první sólista Baletu Národního divadla Ondřej Vinklát, členka činohry Pavla Beretová a sólista Opery Národního divadla Josef Moravec. Oleksandr Ponomarenko dostal od ředitele Národního divadla zvláštní poděkování za “obětavou a statečnou pomoc složkám integrovaného záchranného systému při mimořádné události v objektu u Apolináře”. V červnu na věži budovy, kde má Národní divadlo sklad kulis a dílny, několik hodin seděl muž, který na kolemjdoucí házel cihly a kameny, poškodil podle vedení divadla také budovu.

Jan Burian dnes připomněl, že Národní divadlo vstupuje do 134. sezony bez prostor v budovách Státní opery, které by se měly brzy začít rekonstruovat. “Předpokládáme vyhlášení vítěze v řádu hodin, v řádu jednoho dne, zatím není důvod se domnívat, že bychom měli být ve významnějším skluzu,” uvedl k miliardové rekonstrukci Státní opery.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

Jako administrativní zázemí by opeře mohla po nejnutnějších opravách začít sloužit budova Themosu v areálu Nové scény, již letos stát pro Národní divadlo koupil v dražbě. Po větší rekonstrukci by divadlo mělo mít v tomto objektu zkušebny. Činohra Národního divadla by se podle Buriana mohla “za rok a něco” stěhovat do objektu v Liliové ulici poblíž Anenského náměstí; divadlo tak nahradí prostory v Kolowratském paláci na Ovocném trhu, o něž také přišlo.

Ministr Herman při začátku sezony připomněl také nadcházející nedožité 80. narozeniny Václava Havla, jimž, a také letošnímu pátému výročí úmrtí, se nejspíš bude české divadlo v příštích měsících také věnovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments