77. ročník Pražského jara zahájí West-Eastern Divan Orchestra

Za necelý týden se Smetanova síň Obecního domu rozezní prvními tóny cyklu symfonických básní Má vlast a zahájí se tak 77. ročník festivalu Pražské jaro. Bude to mimořádná událost, jak po stránce hudební, tak lidské. V orchestru West-Eastern Divan Orchestra totiž bok po boku hrají hudebníci z Izraele, Palestiny a dalších arabských zemí. Idea „vlasti“ tak v tomto kontextu nabývá dalšího rozměru a aktuální světové dění tuto symboliku ještě umocňuje.
Mirga Gražinytė-Tyla (zdroj Mirga Gražinytė-Tyla)
Mirga Gražinytė-Tyla (zdroj Mirga Gražinytė-Tyla)

Pražské jaro letos opět zazáří v plné síle. Po dvou ročnících, kdy byl festival publiku zprostředkován převážně formou streamovaných koncertů, nabízí Pražské jaro svým divákům klasická osobní setkání s nejvýznamnějšími hudebníky světové scény. Tu úspěšně spoluvytvářejí i umělci čeští, kteří se na festivalu již tradičně rovněž významně podílejí. Program sleduje hudební dějiny napříč staletími až po žhavou současnost. Máme se na co těšit!“ avizuje ředitel festivalu Roman Bělor.

Program letošního Pražského jara přináší celou řadu hudebních skvostů. Závěrečný koncert bude patřit Vídeňským filharmonikům v čele s Andrisem Nelsonsem, kteří na přání festivalu zařadili Dvořákovu Šestou symfonii.

Rezidenčním umělcem bude Gautier Capuçon. Jeden z nejlepších violoncellistů současnosti vystoupí na třech koncertech – v sólovém recitálu, komorním koncertu a za doprovodu orchestru. Tím bude City of Birmingham Symphony Orchestra pod taktovkou mladé šéfdirigentky Mirgy Gražinytė-Tyly. Tato kombinace slibuje jeden z vrcholů festivalu.

Významná pozornost bude věnována jubileu belgicko-francouzského romantika Césara Francka. Jeho monumentální symfonická báseň Psyché zazní v podání České filharmonie a Petra Altrichtera. Franckovu komorní hudbu uslyšíme v mistrovské interpretaci Gautiera Capuçona, o kouzlu jeho písňové tvorby nás přesvědčí Markéta Cukrová. Geniální Symfonii d moll uslyšíme v podání jedinečného francouzského orchestru dobových nástrojů Les Siècles, a to pod vedením jeho šéfdirigenta a zakladatele Françoise-Xaviera Rotha. S ohledem na jeho závratnou kariéru zní neuvěřitelně, že se bude jednat o jeho český debut. Bude to však debut skutečně velkolepý –Rotha totiž poznáme také v čele německého Gürzenich-Orchester Köln, tělesa s pozoruhodnou historií.

Ti, kteří rádi objevují nové horizonty, budou nadšeni z velkoryse koncipovaného projektu Prague Offspring. Nejaktuálnější dění na světové scéně soudobé hudby a díla českých skladatelů uslyšíme v interpretaci ansámblu Klangforum Wien, který patří ke špičkám na poli nové hudby.

„Chtěl bych z tohoto místa poděkovat všem jeho divákům a podporovatelům a těším se na naše setkání,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor.

„Pražské jaro je festival s velkolepou tradicí. Čiší z něj nezaměnitelná atmosféra, i díky lidem, kteří hudbě opravdu rozumí a každoročně festival připravují. Nesporně dělá hlavnímu městu dobré jméno po celém světě. Hudba totiž hovoří jazykem, kterému rozumí úplně všichni. Proto věřím, že po výrazném útlumu turistického ruchu z důvodu pandemie u nás letos přivítáme řadu návštěvníků ze zahraničí,“ uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments