Hasiči i záchranáři trénovali v divadle v Plzni

Největší cvičení hasičů v letošním roce má za sebou Plzeň, zásah trénovali dnes dopoledne v budově Nového divadla. Podle scénáře cvičení tam byl simulován výbuch pyrotechniky, tři desítky figurantů proto následně předstíraly zranění, na čtyři sta lidí bylo evakuováno. Cvičení trvalo asi dvě hodiny, nasazeno do něj bylo třicet pět hasičů, přes dvacet zdravotníků, třicet pět policistů. Cílem bylo prověřit funkčnost bezpečnostních prvků v objektu, postup zasahujících složek, odhalit nedostatky a podobně.„Tyto zásahy z pohledu hasičů patří mezi nejrizikovější vzhledem ke kapacitě objektu. Při příjezdu musíme pracovat s velkou masou lidí, ti mohou znesnadňovat zásah,” řekl Robert Kučera, velitel požární stanice.

Scénář cvičení, jež začalo v deset hodin, byl takový, že po dopoledním programu pro žáky základních a středních škol v divadle „vybuchla” divadelní pyrotechnika, začaly hořet kulisy, úlomky poranily herce i diváky v předních řadách hlediště. Předstíraný požár, který se šířil i na střechu, zaznamenala signalizace, povolány byly jednotky, aktivovala se bezpečnostní zařízení divadla. „Spustila se protipožární opona, přetlakové odvětrávání a otevřely se evakuační východy,” uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Na místo vyjelo pět cisteren, výšková technika, speciální vysokotlaké hasicí zařízení Cobra a autobus.

Podle Kučery jsou hasiči ze zákona povinni provádět podobná cvičení, je jich do roka několik. V Novém divadle cvičili poprvé, objekt se otevřel v září. „Budova je vybavena nejmodernějšími požárně-technickými prostředky, které usnadňují zásah. Například právě přetlaková ventilace,” uvedl. Ventilace odvádí zplodiny hoření, tím brání intoxikaci kouřem u lidí, kteří ještě nestačili ze sálů a dalších prostor utéct. Ve stavební konstrukci divadla jsou zabudovány i požárně dělicí klapky a požárně dělicí uzávěry, pokud tedy v jedné části objektu hoří, prvky se aktivují a ochrání zbylou část. V chráněných prostorech poté mohou počkat zranění.

„Na předběžné hodnocení je brzy, ale zatím se neobjevily žádné zásadní nedostatky, které by znemožnily záchranu při divadelním představení v tomto objektu,” řekl za hasiče Pavel Musil, vedoucí cvičení. Prvky požární bezpečnosti podle něj fungovaly, jak měly.

Podle záchranářů se ale některé nedostatky ukázaly, například zraněné museli transportovat přes natažené hadice. „To budeme řešit, aby se to udělalo lépe,” uvedl mluvčí krajské záchranky Václav Ondra. Cvičení ověřilo i takzvaný trauma plán Fakultní nemocnice Plzeň a záchranky.

Dnešní akci hasiči přirovnali například k ostrému zásahu z loňského března, kdy se v obchodním centru Plaza zřítila část stropní konstrukce.

Foto Jan Kaše

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]