Týden s hudbou (119)
Co přinese tento týden
Praha
Mládežnický orchestr z Turecka přijíždí poprvé do České republiky. V pátek 14. srpna vystupuje v Praze v rámci koncertního cyklu Musica Orbis. Stovka nadaných mladých hudebníků vybraných na konzervatořích po celém Turecku tvoří orchestr Turecké národní filharmonie mládeže, který se poprvé představí v České republice ve Smetanově síni Obecního domu. Pod taktovkou dirigenta Cema Mansura zazní výběr z Dvořákových Slovanských tanců, Debussyho Ibéria a Stravinského Petruška. Program by nebyl úplný bez připomenutí turecké hudební tvorby. Mladí hudebníci zahrají barvitě instrumentovanou taneční rapsodii skladatele Erkina.Premiérové uvedení na festivalu Prague Pride bude mít taneční představení izraelského choreografa Nadara Rosana s názvem Dogtown. Inscenaci o vášni, touze, zkušenosti a neustálém citovém hledání zkouší s českými umělci. Po páteční premiéře na Střeleckém ostrově 14. srpna bude představení na programu od nové sezony v divadle Ponec a reprízy jsou v říjnu naplánovány také v prostoru Warehouse 2 v Tel Avivu.
Regiony
Festival 9 týdnů baroka se přehoupl do poslední třetiny. Na pondělí je nachystán program v klášteře Plasy – projekce filmu o Staré cestě, koncert vokálního souboru Sagitta, přednáška o barokním nebi s pozorováním noční oblohy. I druhý den sedmého týdne festivalu nabídne publiku návštěvu tohoto kláštera. Od 18 hodin bude otevřen konvent, kde bude přichystáno mimo jiné i umělecké ztvárnění architektury živlů fenomenální budovy kláštera. V 19 hodin začne koncert Five Star Clarinet Quartetu Jiřího Hlaváče (který je pokračovatelem Barock Jazz Quintetu). Ve středu se festival přesouvá do Rokycan. V hlavním programu vystoupí Prague Baroque Ensemble, na něj naváže soubor historických tanců Campanello a místní soubor Rokytka. Páteční program Radnické barokní variace se odehraje jako městská slavnost a to hned na třech místech – na náměstí Kašpara Šternberka u sochy sv. Jana Nepomuckého, v kostele sv. Václava na náměstí a na letní scéně u rybníka pod Kalvárií. Od 18.30 hodin zazní v kostele sv. Václava koncert barokní hudby v podání Harmony Prague. Sobotní odpolední program v Mariánské Týnici nabídne od 13.30 vystoupení Plzeňského fanfárového souboru, dále barokní taneční představení Cherchez la femme – taneční skupiny Arvena. Intermezzo mezi odpoledním programem a večerním koncertem rozezní v 18 hodin loutnista Milan Černý, který v ambitech kláštera přednese hudbu Jana Antonína Losy z Losinthalu. Od 20 hodin bude připraven velký hudební koncert Gabriely Demeterové a souboru Ensemble 18+. Na programu bude Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. Večer zakončí barokní ohňostroj Theatrum pyrotechnicum. Součástí komplexu kláštera Plasy je i kostel Nanebevzetí Panny Marie, který tvoří jeho duchovní centrum. Nedělní varhanní koncert Pavla Svobody v tomto kostele je nejenom zařazen do programu festivalu 9 týdnů baroka, ale je zároveň pořádán pod hlavičkou Mistrovského varhanního kurzu v Úterý. Program varhanního recitálu bude složen z hudby skladatelů, kteří tvořili v období vrcholné renesance a baroka. Dáno je to především středotónovým laděním plaských varhan a jejich rozsahem. Zazní díla Dietricha Buxtehudeho, Georga Muffata a Johanna Pachelbela, na které svou tvorbou přímo navázal Johann Sebastian Bach. U příležitosti jeho tři sta třicátého výročí narození, které si letos připomínáme, zazní Concerto d moll, které je přepisem skladby Alessandra Marcella.Koncert Hammerklavier v hudbě pražských a vídeňských klasiků ve středu 12. srpna v kapli Božího těla v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci představí klavírní komorní literaturu českého a vídeňského klasicismu i barevnou zvukovou originalitu hammerklavieru. Zazní skladby Leopolda Koželuha, Johanna Nepomuka Hummela i Wolfganga Amadea Mozarta. Účinkují Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem a Petra Matějová (hammerklavier).
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Tržbou o bezmála 10.000 € (o čtvrt miliónu korun) vyšší, než loni, se chlubí Slovenské národní divadlo za rekordní prodej abonentek na novou sezonu. V první trojici nejprodávanějších balíčků předplatného byly premiéry Opery a Baletu, hned za první trojkou následovalo předplatné verdiovské. Celková tržba za nové předplatné SND? 78.740 €. Jako bonus všichni předplatitelé dostali Ročenku SND 2015/2016.
Praha
V zaplněné bazilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře v Praze se v úterý rodinní příslušníci, přátelé, žáci, hudební kolegové a příznivci naposledy rozloučili se světově uznávaným pianistou Ivanem Moravcem, který zemřel 27. července ve věku osmdesáti čtyř let. Hudebníka na poslední cestě doprovodili například dirigenti Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša a Libor Pešek, mladý pianista Ivo Kahánek nebo ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor. Zádušní mši vedl převor-administrátor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Umělcovy ostatky byly uloženy do hrobky na břevnovském hřbitově.
Milostným příběhem krásné nymfy Calisto se ve čtvrtek ve Státní opeře v Praze uzavřel šestnáctý ročník Letních slavností staré hudby. Originální nastudování barokní opery La Calisto Francesca Cavalliho uvedl ansámbl Collegium Marianum společně s divadelním souborem Buchty a loutky. Jako spanilá Calisto se představila sopranistka Hana Blažíková, jejího svůdce zahrál a zazpíval Tomáš Král, bohyni Dianu ztvárnila Barbora Kabátková a Merkura Tomáš Lajtkep. Hold svatojakubským varhanám v podání titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Ireny Chřibkové v bazilice sv. Jakuba v Praze zahájil ve čtvrtek Mezinárodní varhanní festival. Hudební přehlídka vyvrcholí 24. září vystoupením varhaníka katedrály Notre Dame v Paříži Yvese Castagneta.
Regiony.
Osobní premiéru Rusalky si na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově v úterý večer odbyla sopranistka Jana Šrejma Kačírková. Vstoupila do loni premiérované inscenace Jiřího Heřmana, Princem jí byl Aleš Voráček, Vodníkem Štefan Kocán, Ježibabu společně s Cizí kněžnou zpívala Jolana Fogašová. Na mezinárodní dirigentské kurzy přijely do Zlínského kraje tři desítky talentovaných dirigentů z celého světa. Pořádal je Mezinárodní dirigentský institut, který spolupracuje se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů. Zúčastnili se jich profesionální dirigenti z Litvy, Švédska, Švýcarska, Hongkongu, Číny, Jižní Koreje, Brazílie, Řecka, Kanady a Spojených státu amerických. Většina výuky se konala v kroměřížském Domě kultury, poslední tři dny ve zlínském Kongresovém centru. Vrcholem workshopu bylo veřejné představení 8. srpna na zámku v Kroměříži. Kurzy vedou dva bývalí studenti Silas Huff a Bahman Saless, kteří se poprvé potkali před deseti lety právě ve Zlíně. Lektory workshopu byli Kirk Trevor z USA, Tomáš Netopil a také Markand Thakar z konzervatoře Peabody z amerického Baltimoru.
Tři hudební večery nabídl v posledním týdnu dvacátý čtvrtý ročník mezinárodního festivalu v Českém Krumlově. Ve čtvrtek se konal večer pod širým nebem s argentinským tangem. V podání souboru Escualo kvintet zazněla převážně hudba nejslavnějšího z argentinských skladatelů Ástora Piazzolly. Společně s Escualo kvintetem zazpívala multižánrová zpěvačka a muzikantka Gabriela Vermelho a nechybělo ani argentinské tango v podání páru Markéta Růžičková a David Lang ze skupiny Tangueros. O den později se představil v zámeckém Maškarním sále soubor Musica Florea, soubor, který se zabývá především takzvaně dobově poučenou interpretací barokní hudby. Společně s Musicou Florea zazpíval jihoafrický kontratenorista Roger Isaacs. Zazněla díla barokních skladatelů, jako jsou Georg Friedrich Händel, Antonio Vivaldi nebo Jan Dismas Zelenka. Slavnostní závěrečný koncert festivalu se uskutečnil v Zámecké jízdárně. Při něm se v sobotu představil jihokorejský houslista Či Man-wi a violoncellista Carmine Miranda z USA. Doprovodila je Jihočeská komorní filharmonie pod taktovkou slovenského dirigenta Maria Košíka.
Novým ředitelem Karlovarského symfonického orchestru bude od 1. října Petr Polívka. Výběr ředitele na doporučení jedenáctičlenné komise na svém úterním zasedání potvrdila karlovarská městská rada. Pětapadesátiletý Polívka zaujal komisi svou koncepcí dalšího směřování orchestru i zkušenostmi s vedením velkých hudebních těles. Prioritou nového ředitele bude personální stabilizace orchestru, zlepšení jeho vnější prezentace a hledání dalších možností financování. Spolu s Polívkou zahajuje svou činnost v orchestru také nový šéfdirigent Jan Kučera. K personálním změnám došlo v orchestru kvůli vnitřním sporům, které v květnu vyvrcholily rezignací dosavadního ředitele Šimona Kaňky. Spory ohledně Kaňkovy osoby rozdělily orchestr na dva tábory a vyústily až ve fyzické napadání.
Výročí
Před dvaceti lety zemřel jeden z nejoceňovanějších českých basistů minulého století, dlouholetý sólista Opery pražského Národního divadla Karel Berman (14. dubna 1919 – 11. srpna 1995). Za čtyři desítky let odehrál více než 3000 představení, působil ale též jako režisér a nastudoval na osm desítek operních inscenací. Karel Barman působil též v zahraničí, mj. ve Vídni, Lipsku a Berlíně. Jeho snad nejúspěšnější rolí je Leporello v Mozartově Donu Giovannim, ve které patří dodnes mezi jeho nejlepší představitele, a to i v mezinárodním měřítku.
15. srpna se dožívá šedesáti let český dirigent a skladatel, umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery v Praze Petr Kofroň. Je mimo jiné též spoluzakladatelem souboru pro soudobou hudbu Agon Orchestra, výrazně se zapsal na přelomu tisíciletí jako šéf plzeňské opery její neotřelou dramaturgií a vzestupem úrovně souboru.
Foto archiv, Tomáš Šereda, Michal Siroň
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]